Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

Все темы об охоте и т.д.
Субфорум - охотничий словарь и ссылки на прогноз погоды.
Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 18547
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

Standartinė medziotojas »

Pradėjo skaičiuoti žvėrių pėdas – randa ir labai retų gyvūnųVilma Nemunaitienė,
ukzinios
2021 m. sausio 20 d.Miškuose vienų rūšių gyvūnų sumažėjus, atsiradusi tuštuma greitai užsipildo. Lūšis / V. Knyvos nuotr. (Gamtos paveldo fondo)© GRYNAS Pastaraisiais metais kritiškai sumažėjus šernų, smarkiai padaugėjo elnių, išaugo vilkų skaičius, vis dažniau pastebimos lūšių šeimynos. Medžiotojai sako, kad įmanoma aptikti net ir meškos pėdsakus.
Šalies medžiotojai kiekvieną žiemą privalo atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege. Jos tikslas – nustatyti kanopinių žvėrių ir didžiųjų plėšrūnų paplitimą. Dar viena medžiotojų pareiga – visus metus rinkti ir teikti duomenis apie didžiuosius plėšrūnus (vilkus, lūšis ir kt.). Šie duomenys, ypač apie vilkų ar jų veiklos stebėjimą, labai svarbūs vilkų populiacijos būklei vertinti. Ukmergės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos medžioklės žinovas Arūnas Pračkaila sako, kad kaip tik netrukus medžioklės būrelių ir klubų nariams bus pavesta atlikti šią užduotį – suskaičiuoti pėdsakus. Metas dabar kaip tik palankus, juk pradėjo snigti. Sako, kad praėjusiais metais pėdsakai visai nebuvo skaičiuoti, nes nebuvo tam tinkamų sąlygų. Ankstesniais metais šiai netradiciniai užduočiai atlikti aplinkosaugininkai kviesdavosi gamtą mylinčius savanorius. A. Pračkaila mano kad tai nelabai vykusi mintis – eiliniai žmonės gali nesunkiai paklysti, nesiorientuoja medžioklės plotuose. Kitaip nei patys medžiotojai.

Sumedžiojo 8 vilkus

Pasak A. Pračkailos, net ir nepradėjus skaičiuoti pėdsakų, akivaizdu, kad vilkų mūsų krašte tikrai padaugėjo. Nuo medžioklės sezono, kuris prasidėjo spalio 15 d., praėjusios savaitės duomenimis, Ukmergės rajone sumedžioti 8 vilkai. Tai – gana didelis skaičius. Ankstesniais metais kartais sumedžiodavo 2–3 vilkus. „Miškininko“ klubo teritorijoje ypač dažnai pastebimi vilkai bei aptinkami jų grobio likučiai. Šį sezoną klubo nariai sumedžiojo daugiausia – 3 vilkus. Visos Lietuvos medžiotojų šio sezono laimikis – per 130 vilkų. Aplinkos ministerija šiam sezonui yra nustačiusi 175 vilkų kvotą. Pilkasis vilkas© Shutterstock Toks limitas nustatytas, remiantis mokslininkų rekomendacijomis ir siekiant šalyje išlaikyti tinkamą šių gyvūnų populiacijos lygį. Vilkai yra saugoma rūšis. Pagal tarptautinius įsipareigojimus Lietuva privalo užtikrinti palankią apsaugos būklę. Vilkų medžioklės sezonas trunka iki kovo 31 d. Išnaudojus sumedžiojimo limitą, sezonas nutraukiamas anksčiau. Gamtininkai mano, kad vilkai turėtų prisidėti ir stabdant elninių žvėrių populiacijos augimą. Ji pastaraisiais metais šalyje pagausėjo kelis kartus. O tai nėra gerai. Paskaičiuota, kad elniniai žvėrys kasmet pažeidžia kelis tūkstančius hektarų valstybinių miškų. Kasmet tai kainuoja apie 2 mln. eurų.


Išginė į laukymes


A.Pračkaila sako, kad labai smarkiai elnių padaugėjo ir mūsų rajono plotuose. Vengdami plėšrūnų, kurių populiacija didėja, labai daug laiko jie dabar praleidžia atvirose laukymėse. Žmonėms atrodo, kad padidėjo ir stirnų populiacija – užmiestyje važiuodami vairuotojai laukuose jas pastebi kasdien. Deja, nuolatiniai yra ir susidūrimai su gyvūnais keliuose. Argi tikrai padaugėjo ir stirnų? A. Pračkaila tikina, kad stirnų, atvirkščiai, sumažėjo. Tačiau, kadangi jos persikėlusios į atviras teritorijas ir yra matomos, susidaro toks įspūdis. Be to, stirnas galbūt kai kas painioja su elniais.


Atsirado lūšių


A.Pračkaila pasakojo, kad stirnas ir elnius miškuose baugina ne tik vilkai. Kiti miško plėšrūnai – lūšys. Tai – saugomi ir į Raudonąją knygą įrašyti gyvūnai, į kuriuos šauti nevalia. Pasak pašnekovo, lūšių ir net jų šeimynų mūsų miškuose pastaraisiais metais teko matyti ne vienam medžiotojui. Nebejuokingi jau ir pasakojimai apie mūsų miškuose matytą lokį. A. Pračkaila tikino matęs jo pėdas...
Pasakojo, kad šernų populiacija, kuri buvo visai sunaikinta 2016 metais dėl siaučiančio kiaulių maro, pamažu atsistato. Teigia, kad kritusių šernų medžiotojai neranda. Šernų jaunikliai po truputį medžiojami. Ir toliau laikomasi susitarimo, kad pateles būtina išlaikyti. O kokį poveikį medžiojamiems gyvūnams turės ši neeilinė karantininė situacija?
A. Pračkaila sako, kad variminių medžioklių šiuo metu rengiama nedaug dėl nustatytų karantino taisyklių. Taigi, bus sumedžiota mažiau gyvūnų. Siekdami organizuoti medžiokles nepažeidžiant nustatytos tvarkos, medžiotojų draugijos nariai naudoja specialią medžioklės planavimą palengvinančią mobiliąją programėlę.
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas
Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 18547
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

Standartinė medziotojas »

Medžiotojai skaičiuoja žvėris2021 Vasario 22
Autorius: "Rinkos aikštė"
Kiekvienais metais Kėdainių rajono medžiotojai atlieka skaičiavimus ir pateikia informaciją, kiek medžiojamų gyvūnų gyvena mūsų rajone. Šiais metais laukinių gyvūnų apskaitą atlikti nebuvo sunku, mat nusistovėjo pastovi sniego danga ir buvo tinkamos sąlygos atlikti medžiojamųjų žvėrių apskaitą pagal pėdsakus sniege.

Geri metai

Kėdainių rajono miškų teritoriją sudaro 39 tūkst. 111 ha ploto. Rajone medžioklės veiklą vykdo 23 medžiotojų kolektyvai.

Sausio–kovo mėnesiais iškritus sniegui, medžiotojų kolektyvai atlieka stambiųjų plėšrūnų (vilkų ir lūšių), elninių gyvūnų apskaitą.

„Šiais metais vykdyti laukinių gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege yra labai palanku, nes sniego yra nemažai, sąlygos atlikti skaičiavimus yra geros.

Štai praėję metai buvo išskirtiniai, mat dėl išskirtinai šiltos ir besniegės žiemos nebuvo sąlygų atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege, kaip to reikalauja Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės. Tačiau medžiotojai duomenis surinko kitais būdais – stebėdami populiacijas, fiksuodami vaizdus stebėjimo kameromis ir naudodami kitokias metodikas“, – informavo Kėdainių rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Lionius Stanevičius.

Medžiotojai kasmet gruodžio–kovo mėnesiais privalo atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege, esant tinkamoms sąlygoms ir sniego dangai. Taip kviečiami visi gamta besidomintys žmonės prisidėti renkant tokią informaciją.

„Apskaitos tikslas – nustatyti kanopinių žvėrių ir didžiųjų plėšrūnų paplitimą, taip pat jų santykinę gausą“, – paaiškino medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas.

Skaičius pateikia ministerijai

Aplinkos ministerija informuoja, kad esant ištisinei nustatytus reikalavimus atitinkančiai sniego dangai, konkretų apskaitos laiką pasirenka pats vykdytojas. Ji atliekama kasmet pagal tą patį nuolatinį maršrutą per vieną dieną. Nepavykus užbaigti per vieną dieną, apskaita kartojama iš naujo kitą dieną.

Dar viena medžiotojų pareiga – visus metus rinkti ir teikti duomenis apie didžiuosius plėšrūnus (vilkus, lūšis ir ruduosius lokius). Šie duomenys, ypač apie vilkų ar jų veiklos stebėjimą, labai svarbūs vilkų populiacijos būklei vertinti.

Sukauptą informaciją apie stambiuosius plėšrūnus medžiotojai turi pateikti Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai.

Apie apskaitos rezultatus Kėdainių rajone „Rinkos aikštės“ skaitytojus informuosime, kai duomenys bus apdoroti.
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas
Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 18547
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

Standartinė medziotojas »

Priminimas medžiotojams: privaloma atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege


Data
2021 02 23


Aplinkos apsaugos departamento inspektoriai ir toliau tikrina, kaip medžioklės plotų naudotojai atlieka medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus. Aplinkosaugininkai pabrėžia, kad tai svarbus darbas, nes kitos metodikos nustatyti laukinių gyvūnų populiacijoms nėra.

Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių 421 punktas reglamentuoja, kad „medžioklės plotų naudotojai vieną kartą per medžioklės sezoną privalo atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege pagal Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių 5 priede nurodytą metodiką“.

Departamento Gamtos išteklių apsaugos skyriaus vadovas Kęstutis Motiekaitis pabrėžia, kad aplinkosaugininkai organizuoja patikrinimus ir kontroliuoja, ar medžiojamųjų gyvūnų apskaitos pagal pėdsakus sniege vykdomos nepažeidžiant medžioklės taisyklėse numatytų reikalavimų, visoje Lietuvoje.

„Nuo to, kaip sąžiningai medžiotojai atliks apskaitą, priklausys ir kitų metų vilkų sumedžiojimo limitas. Jei medžiotojai neapeis maršrutų ir apskaitą atliks neefektyviai, nenurodys vilkų pėdsakų, sumažės vilkų medžiojimo limitas. Laiko šiam darbui dar yra, sniego kurį laiką dar bus“, – sako K. Moteikaitis.

Šiaulių gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Raimondas Šiukšteris atkreipia dėmesį, kad medžiojamųjų gyvūnų apskaita pagal pėdsakus sniege ypač svarbi, nes kitos metodikos nustatyti laukinių gyvūnų populiacijoms nėra.

„Pagal pėdsakus sniege apskaitomi ne tik vilkai. Šitaip įvertinamos visų rūšių populiacijos, kad ir lūšių. Be to, yra gauta pranešimų, kad kai kuriose Lietuvos teritorijose buvo užfiksuota lokių. Per apskaitą pamatę pėdsakus, medžiotojai galėtų tai patvirtinti“, – sako R. Šiukšteris.

Šiaulių gyvosios gamtos inspekcija Šiaulių valdybos kontroliuojamoje teritorijoje vasario pradžioje patikrinusi 4 būrelius, nustatė, kad ne visi medžiotojų būreliai (klubai) vykdo medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege nepažeisdami taisyklėse numatytų reikalavimų.

Vykdant kontrolę užfiksuota ne tik su apskaitos metodika susijusių, bet ir kitų medžioklės pažeidimų. Dviejų medžiotojų būrelių pirmininkai traukiami administracinėn atsakomybėn už medžioklės taisyklių pažeidimus neteisingai vykdant medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege.

Per patikrinimus užfiksuota, kad nuolatinius patvirtintus maršrutus medžiotojų būrelis (klubas) nuvažiuoja transporto priemonėmis, nes „žino kiekvieno gyvūno pėdsakus savuos miškuos“. Vienas būrelis apskaitą atliko važiuodamas transporto priemonėmis net ne nuolatiniame pažymėtame maršrute. Dar vienas medžiotojų būrelis apskaitą atliko tik kai pirmininkas sulaukė inspektorių skambučio, kad tikrinama apskaita ir nerandama apskaitos vykdymo žymių.

Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad visi medžiotojų būreliai (klubai) apskaitą maršrutuose turi atlikti vieną kartą per medžioklės sezoną esant tinkamoms sąlygoms gruodžio–kovo mėnesiais. Konkretų laiką pasirenka apskaitos vykdytojas (apie pradedamą vykdyti apskaitą praneša pateikdamas informaciją elektronine forma svetainėje biomon.lt), kai yra ištisinė sniego danga, atsižvelgiant į metodikoje nustatytus reikalavimus sniego dangai.

Apskaita viename maršrute (visame jo ilgyje) turi būti atlikta per vieną dieną, atliekama einant pėsčiomis arba šliuožiant slidėmis. Draudžiama apskaitą atlikti naudojant transporto priemones.
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas
Skelbti atsakymą