D

Paruoštas pagal R. Adamonio knyga "Medžiotojo knyga"
User avatar
Admin
Administratorius
Administratorius
Posts: 80
Joined: 2006-Jul-04 21:02
Location: Vilnius
Contact:

D

Post by Admin »

damaskinis plienas (dziveris, bulatas) - plienas, gaunamas tam tikra būdu iš suvirintų į vieną juostą įvairaus anglingumo gabalų ar supintų vielų. Iš damaskinio plieno buvo daromi labai kieti ir lankstūs kardai, durklai. Pradėtas gaminti Indijoje, ištobulintas Damaske ir Persijoje. Per arabus paplito Europoje. Lietuvoje buvo rasti vietinės gamybos damaskinio plieno ietgaliai, kalavijai, pagaminti X-XI a. XIX a. pabaigoje iš damaskinio plieno buvo gaminami ir medžioklinių šautuvų vamzdžiai. Tokių šautuvų dar turi seni medžiotojai.



danielius (Cervus dama) - pats mažiausias Lietuvoje gyvenančiu elnių. Kūno aukštis iki 90 cm, ilgis - 130-160 cm, patinai sveria iki 100 kg, patelės iki 50 kg. Danielius yra kresno kūno sudėjimo, kojos trumpos, uodega ilga (iki 25 cm), tad pagal ją lengviausia atskirti danielius nuo kitų elninių (kada neturi ragų). Vasarą danieliaus kailis gelsvai rusvas su baltomis dėmėmis ant šonų. Papilvė ir kojų vidinė pusė baltos, veidrodėlis baltas su juodu apvadu. Žiemą viršutinė kūno dalis rusvai pilka, apatinė - pelenų spalvos. Patino pėdos (atspaudo žemėje) ilgis 7,5 cm, patelės - 5,5 cm, plotis atitinkamai -4,5 ir 3,5 cm. Dažni albinizmo bei melanizmo atvejai. Ragus turi tik patinai, kurie nuo kitų elninių skiriasi savo mentėtumu. Meta balandžio-gegužės mėn. Atvežti iš Viduržemio jūros šalių. Lietuvon pateko XVII a. Iki mūsų dienų išliko Siaurės Lietuvoje XIX a. pabaigoje aklirnatizavęsi žvėrys, kurių banda papildyta 1976-77 metais iš Vengrijos, buvusios Čekoslovakijos, Vokietijos. Danieliai gyvena būriais, sėslūs, mėgsta mišrius miškus, minta žole, medžių ir kitimų lapais, ąžuolų gilėmis, laukinių obelų ir kriaušių vaisiais. Rujoja spalio-lapkričio mėnesiais. Patino balsas duslus, primenantis kosėjimą. Jauniklius (1-2) atsiveda birželio-liepos mėnesiais.



daugiašūvis - tai toks medžioklinis šautuvas (automatas), kuri užtaisius, galima iššauti kelis (dažniausiai - 5) šūvius.



dauginimasis - žvėrių ir paukščių sugebėjimas veistis toje aplinkoje, kurioje gyvena.



degeneracija - žvėrių ar paukščių biologinių požymių pablogėjimas; išsigimimas. Pvz., gali išsigimti briedžių ragai.



depigmentacija - normalios spalvos praradimas, kurią lemia žvėrių organizme esantys pigmentai. Jiems išnykus, pasikeičia plaukų, odos, akių spalva, išsivysto albinizmas.



dervinis - senas šėmas, kurio kailis aptekęs sakais: juodas šėmas.



dešitntšakis elnias - elnias, ant kurio ragų kamienų yra po 5 atšakas (taisyklingas dešimtšakis) arba tik ant vieno kamieno 5 atšakos (netaisyklingas dešimtšakis).



dėmėtasis elnias (Cervus vippon) - tai Azijos elnias, aklimatizuotas Lietuvoje. Mažesnis už taurųjį. Kūno aukštis 120 sm, patino svoris iki 130 kg, patelės - iki 80 kg. Vasarą jo kailis labai puošnus: rusvas su išilginėmis baltų dėmių juostomis. Žiemą kailis kiek pašviesėja, dėmės neryškios. Ragai turi tik 4-5 atšakas, juos meta balandžio-gegužės mėnesiais. Gyvena būriais. Vyresnieji patinai (kaip ir tauriųjų elnių) po rujos sudaro atskirus būrius. Lytiškai subręsta antraisiais-trečiaisiais metais. Rujoj a nuo rugsėjo iki lapkričio. Patinų balsas primena švilpimą, pereinanti į riaumojimą. Patinai riaumoja nuolatinėse vietose - ištryptose aikštelėse, kurių vienas turi 6-7. Patelių nėštumas trunka 7,5 mėnesio, atveda vieną elniuką. Lietuvoje labiausiai paplitę Dubravų miške.







Diana - romėnų medžioklės deivė, tapatinama su graikų Artemide.





didžioji antis (Anas platyrhunchos) - plačiausiai Lietuvoje paplitusi antis. Beje, ji yra ir didžiausia. Kūno ilgis 58 cm, svoris - 0,8-1,4 kg. Gaigalo galva ir kaklas žali su metaliniu spindesiu. Kaklo apačioje balta apykaklė, pagurklis rudas. Antuodegis ir pauodegis juodi. Kūno viršus šviesiai pilkas, su švelniu skersiniu raštu, apačia balsva, kojos oranžinės, sparnų veidrodėlis mėlynai violetinis baltuose rėmeliuose. Gaigalo snapas žalsvas, patelės - oranžinis. Patelės apdaras neryškus su rusvomis ir juosvomis dėmelėmis. Skrenda greitai, sukeldama garsą, panašų į švilpimą. Ramiai lesinėdama antis tyliai kvaksi "vaak-vaak". Mėgsta gyventi sekliuose, augmenija apaugusiuose vandenyse. Didžioji antis puikiai girdi, gerai mato. Deda 5-15 kiaušinių, peri 24 dienas. Jaunikliai išsirita gegužės mėnesį, pakartotinos dėties ančiukai atsiranda birželio-liepos mėnesiais, jaunikliai pradeda skraidyti dviejų mėnesių amžiaus.





diktiokauliozė - užkrečiama elnių liga. Dažniausiai suserga jauni žvėrys, ypač jei jų vienoje vietoje daug. Ligos sukėlėjas yra 4-8 cm ilgio parazitinis kirminas. Diktiokaulių kirmėlės vystosi be tarpininko. Jų kiaušinėliai ar kirmėlės su pašaru ar vandeniu patenka į žvėries žarnyną, per limfą - į kraują ir pradeda ardyti arterijos kapiliarus, o bronchuose sukelia sunkią bronchopncumoniją. Žvėrys kosėdami su seilėmis pašalina į ganyklas ar vandenį ligos sukėlėjus ar jų kiaušinėlius arba vėl juos praryja.



dimorfizmas - reiškinys, kai ta pati žvėrių rūšis turi dvi skirtingas išvaizdas (formas); lytinis dimorfizmas pasireiškia tuo, kad patinai ir patelės turi išorinius išvaizdos skirtumus (ragus, karčius, plunksnas); sezoninis dimorfizmas pasireiškia tuo, kad žvėrys ir paukščiai keičia kailį ar plunksnas pagal metų ar gyvenimo sezoną (poravimasis, ruja, žiema, vasara).



dioptras - įtaisas prie šautuvo taikymo tikslumui. Diskas su anga, pro kurią šaulys šiuri i kryptuką ir taikinį; taikiklio modifikacija, kartais naudojama medžiokliniuose graižtviniuose šautuvuose.




dirbtinis lizdas - įrenginys, padarytas žmogaus; paukščio lizdo pamatas. Labiausiai paplitę įvairūs dirbtiniai lizdai laukinėms antims, kurios noriai naudojasi žmogaus paslaugomis. Tai įvairūs krepšiai, dėžės, stoginės, inkilai, palapinės ir pan.













draugija - taip šnekamojoje kalboje vadinama Medžiotojų ir žvejų draugija. Pirmosios šios organizacijos užuomazgos radosi 1879 metų lapkričio 23 dieną, kai Vilniaus medžiotojas Pavelas Slipenbachas kreipėsi į gubernatorių tarpininkavimo, kad patvirtintų Vilniaus medžiotojų draugijos įstatus. Jie buvo patvirtinti 1880 metų liepos 3 dieną. Dar anksčiau, 1875 metais, Rietavo gyvulių globos draugijos nariai bandė įkurti Rietavo medžiotojų skyrių, bet Rusijos valdžia nepatvirtino nuostatų. 1921 metais profesorius Tadas Ivanauskas įkuria "Taisyklingos medžioklės ir žūklės draugiją". Pirmoji organizacija, jungianti Lietuvos medžiotojus. 1927 m. ji perorganizuojama į "Taisyklingos medžioklės ir žūklės draugijų sąjungą". 1937 metais joje buvo 2293 medžiotojai; 665 žmonės turėjo medžioklės liudijimus, bet į draugiją nestojo. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija vėl pradėjo egzistuoti 1947 metais. 1993 metais joje buvo apie 20 tūkst. medžiotojų ir apie 100 tūkst. meškeriotojų.



dratharai - tai šiurkščiaplaukiai vokiški vižlai, kūno sudėjimu panašūs į kurtshams, tik plaukai 3-4 cm ilgio, tiesūs, šiurkštūs. Žiemą užauga minkštesnį, tankesni. Ant galvos plaukai trumpi (tarp kaktos ir snukio), ant lūpų jie ilgesni, antakiai tankūs. Plaukai pilkai rudi, kavos spalvos, taškuoti arba su didelėmis rudomis dėmėmis. Snukis siaurėjantis, akys rudos, apvalios, ausys nukarusios, kaklas trumpas, krūtinė plati. Tai paukštiniai šunys, naudojami įvairiose medžioklėse, turi gerą uoslę, aportuoja laimikį.



drilingas (Drilling) - trivamzdis medžioklinis šautuvas, kurio vienas (dažniausiai apatinis) vamzdis yra graižtvuotas.



druska - labai reikalingas mineralas žvėrims, ypač žiemą. Patogiausia ją patiekti specialiose laižyklose, sumaišius su moliu, jei nėra gabalinės. Negalima berti į laižyklas smulkios druskos, nes žvėiys gali apsinuodyti. Druskų laižyklos turi būti prie vandens.



dryžis - mažas dryžuotas šerniukas.



drūtgalinis - šautuvas, užtaisomas nuo drūtgalio - paprastas dabartinis medžioklinis šautuvas. Pavadinimas likęs iš tų laikų, kai dar buvo šautuvai, užtaisomi per laibgalį (grūstuviniai).



dugnelis - tūtelės apačia, j kurią įstatoma kapsulė.




dupletas - dviejų žvėrių ar paukščių nušovimas dviem šūviais iš dvivamzdžio, jo neužtaisant.



dvidešimtšakis - elnias, ant kurio kiekvieno ragų kamieno yra po dešimt atšakų (taisyklingas dvidešimtšakis), arba ant vieno kamieno dešimt, o ant kito - mažiau (netaisyklingas dvidešimtšakis).



dviguboji karūna - elnio ragų kamieno gale susiformavusios dvi karūnos, turinčios visus jos elementus.



dvikarūnis - elnias, kurio abiejų ragų kamienai baigiasi karūnomis.



dvylikašakis - elnias, ant kurio ragų kamienų yra po šešias atšakas (taisyklingas dvylikašakis), arba ant vieno kamieno šešios, ant kito gali būti mažiau (netaisyklingas dvylikašakis).



dvišakis - jaunas elnias ar stirninas, ant kurio ragų yra tik dvi atšakos.