Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

Atsakymo rašymas


Šis klausimas skirtas apsisaugoti nuo automatizuotų formas užpildančių internetinių šiukšlių robotų.
Šypsenėlės
:) :( :D :lol: :ROFL: :cool: :Yahoo!: :x :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :o :shock: :crazy: %) :P :Rose: :Search: =@ :Bravo: :good: :bad: :sorry: :pardon: :beer: :no: :friends: O:-)
Rodyti daugiau šypsenėlių

BBKodas yra ĮJUNGTAS
[img] yra ĮJUNGTAS
[flash] yra IŠJUNGTAS
[url] yra ĮJUNGTAS
Šypsenėlės yra ĮJUNGTOS

Temos peržiūra
   

Išskleisti vaizdą Temos peržiūra: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2021-Vas-23 14:11

Priminimas medžiotojams: privaloma atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege


Data
2021 02 23


Aplinkos apsaugos departamento inspektoriai ir toliau tikrina, kaip medžioklės plotų naudotojai atlieka medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus. Aplinkosaugininkai pabrėžia, kad tai svarbus darbas, nes kitos metodikos nustatyti laukinių gyvūnų populiacijoms nėra.

Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių 421 punktas reglamentuoja, kad „medžioklės plotų naudotojai vieną kartą per medžioklės sezoną privalo atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege pagal Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių 5 priede nurodytą metodiką“.

Departamento Gamtos išteklių apsaugos skyriaus vadovas Kęstutis Motiekaitis pabrėžia, kad aplinkosaugininkai organizuoja patikrinimus ir kontroliuoja, ar medžiojamųjų gyvūnų apskaitos pagal pėdsakus sniege vykdomos nepažeidžiant medžioklės taisyklėse numatytų reikalavimų, visoje Lietuvoje.

„Nuo to, kaip sąžiningai medžiotojai atliks apskaitą, priklausys ir kitų metų vilkų sumedžiojimo limitas. Jei medžiotojai neapeis maršrutų ir apskaitą atliks neefektyviai, nenurodys vilkų pėdsakų, sumažės vilkų medžiojimo limitas. Laiko šiam darbui dar yra, sniego kurį laiką dar bus“, – sako K. Moteikaitis.

Šiaulių gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Raimondas Šiukšteris atkreipia dėmesį, kad medžiojamųjų gyvūnų apskaita pagal pėdsakus sniege ypač svarbi, nes kitos metodikos nustatyti laukinių gyvūnų populiacijoms nėra.

„Pagal pėdsakus sniege apskaitomi ne tik vilkai. Šitaip įvertinamos visų rūšių populiacijos, kad ir lūšių. Be to, yra gauta pranešimų, kad kai kuriose Lietuvos teritorijose buvo užfiksuota lokių. Per apskaitą pamatę pėdsakus, medžiotojai galėtų tai patvirtinti“, – sako R. Šiukšteris.

Šiaulių gyvosios gamtos inspekcija Šiaulių valdybos kontroliuojamoje teritorijoje vasario pradžioje patikrinusi 4 būrelius, nustatė, kad ne visi medžiotojų būreliai (klubai) vykdo medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege nepažeisdami taisyklėse numatytų reikalavimų.

Vykdant kontrolę užfiksuota ne tik su apskaitos metodika susijusių, bet ir kitų medžioklės pažeidimų. Dviejų medžiotojų būrelių pirmininkai traukiami administracinėn atsakomybėn už medžioklės taisyklių pažeidimus neteisingai vykdant medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege.

Per patikrinimus užfiksuota, kad nuolatinius patvirtintus maršrutus medžiotojų būrelis (klubas) nuvažiuoja transporto priemonėmis, nes „žino kiekvieno gyvūno pėdsakus savuos miškuos“. Vienas būrelis apskaitą atliko važiuodamas transporto priemonėmis net ne nuolatiniame pažymėtame maršrute. Dar vienas medžiotojų būrelis apskaitą atliko tik kai pirmininkas sulaukė inspektorių skambučio, kad tikrinama apskaita ir nerandama apskaitos vykdymo žymių.

Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad visi medžiotojų būreliai (klubai) apskaitą maršrutuose turi atlikti vieną kartą per medžioklės sezoną esant tinkamoms sąlygoms gruodžio–kovo mėnesiais. Konkretų laiką pasirenka apskaitos vykdytojas (apie pradedamą vykdyti apskaitą praneša pateikdamas informaciją elektronine forma svetainėje biomon.lt), kai yra ištisinė sniego danga, atsižvelgiant į metodikoje nustatytus reikalavimus sniego dangai.

Apskaita viename maršrute (visame jo ilgyje) turi būti atlikta per vieną dieną, atliekama einant pėsčiomis arba šliuožiant slidėmis. Draudžiama apskaitą atlikti naudojant transporto priemones.

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2021-Vas-23 08:59

Medžiotojai skaičiuoja žvėris2021 Vasario 22
Autorius: "Rinkos aikštė"
Kiekvienais metais Kėdainių rajono medžiotojai atlieka skaičiavimus ir pateikia informaciją, kiek medžiojamų gyvūnų gyvena mūsų rajone. Šiais metais laukinių gyvūnų apskaitą atlikti nebuvo sunku, mat nusistovėjo pastovi sniego danga ir buvo tinkamos sąlygos atlikti medžiojamųjų žvėrių apskaitą pagal pėdsakus sniege.

Geri metai

Kėdainių rajono miškų teritoriją sudaro 39 tūkst. 111 ha ploto. Rajone medžioklės veiklą vykdo 23 medžiotojų kolektyvai.

Sausio–kovo mėnesiais iškritus sniegui, medžiotojų kolektyvai atlieka stambiųjų plėšrūnų (vilkų ir lūšių), elninių gyvūnų apskaitą.

„Šiais metais vykdyti laukinių gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege yra labai palanku, nes sniego yra nemažai, sąlygos atlikti skaičiavimus yra geros.

Štai praėję metai buvo išskirtiniai, mat dėl išskirtinai šiltos ir besniegės žiemos nebuvo sąlygų atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege, kaip to reikalauja Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės. Tačiau medžiotojai duomenis surinko kitais būdais – stebėdami populiacijas, fiksuodami vaizdus stebėjimo kameromis ir naudodami kitokias metodikas“, – informavo Kėdainių rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Lionius Stanevičius.

Medžiotojai kasmet gruodžio–kovo mėnesiais privalo atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege, esant tinkamoms sąlygoms ir sniego dangai. Taip kviečiami visi gamta besidomintys žmonės prisidėti renkant tokią informaciją.

„Apskaitos tikslas – nustatyti kanopinių žvėrių ir didžiųjų plėšrūnų paplitimą, taip pat jų santykinę gausą“, – paaiškino medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas.

Skaičius pateikia ministerijai

Aplinkos ministerija informuoja, kad esant ištisinei nustatytus reikalavimus atitinkančiai sniego dangai, konkretų apskaitos laiką pasirenka pats vykdytojas. Ji atliekama kasmet pagal tą patį nuolatinį maršrutą per vieną dieną. Nepavykus užbaigti per vieną dieną, apskaita kartojama iš naujo kitą dieną.

Dar viena medžiotojų pareiga – visus metus rinkti ir teikti duomenis apie didžiuosius plėšrūnus (vilkus, lūšis ir ruduosius lokius). Šie duomenys, ypač apie vilkų ar jų veiklos stebėjimą, labai svarbūs vilkų populiacijos būklei vertinti.

Sukauptą informaciją apie stambiuosius plėšrūnus medžiotojai turi pateikti Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai.

Apie apskaitos rezultatus Kėdainių rajone „Rinkos aikštės“ skaitytojus informuosime, kai duomenys bus apdoroti.

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2021-Sau-20 09:42

Pradėjo skaičiuoti žvėrių pėdas – randa ir labai retų gyvūnųVilma Nemunaitienė,
ukzinios
2021 m. sausio 20 d.Miškuose vienų rūšių gyvūnų sumažėjus, atsiradusi tuštuma greitai užsipildo. Lūšis / V. Knyvos nuotr. (Gamtos paveldo fondo)© GRYNAS Pastaraisiais metais kritiškai sumažėjus šernų, smarkiai padaugėjo elnių, išaugo vilkų skaičius, vis dažniau pastebimos lūšių šeimynos. Medžiotojai sako, kad įmanoma aptikti net ir meškos pėdsakus.
Šalies medžiotojai kiekvieną žiemą privalo atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege. Jos tikslas – nustatyti kanopinių žvėrių ir didžiųjų plėšrūnų paplitimą. Dar viena medžiotojų pareiga – visus metus rinkti ir teikti duomenis apie didžiuosius plėšrūnus (vilkus, lūšis ir kt.). Šie duomenys, ypač apie vilkų ar jų veiklos stebėjimą, labai svarbūs vilkų populiacijos būklei vertinti. Ukmergės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos medžioklės žinovas Arūnas Pračkaila sako, kad kaip tik netrukus medžioklės būrelių ir klubų nariams bus pavesta atlikti šią užduotį – suskaičiuoti pėdsakus. Metas dabar kaip tik palankus, juk pradėjo snigti. Sako, kad praėjusiais metais pėdsakai visai nebuvo skaičiuoti, nes nebuvo tam tinkamų sąlygų. Ankstesniais metais šiai netradiciniai užduočiai atlikti aplinkosaugininkai kviesdavosi gamtą mylinčius savanorius. A. Pračkaila mano kad tai nelabai vykusi mintis – eiliniai žmonės gali nesunkiai paklysti, nesiorientuoja medžioklės plotuose. Kitaip nei patys medžiotojai.

Sumedžiojo 8 vilkus

Pasak A. Pračkailos, net ir nepradėjus skaičiuoti pėdsakų, akivaizdu, kad vilkų mūsų krašte tikrai padaugėjo. Nuo medžioklės sezono, kuris prasidėjo spalio 15 d., praėjusios savaitės duomenimis, Ukmergės rajone sumedžioti 8 vilkai. Tai – gana didelis skaičius. Ankstesniais metais kartais sumedžiodavo 2–3 vilkus. „Miškininko“ klubo teritorijoje ypač dažnai pastebimi vilkai bei aptinkami jų grobio likučiai. Šį sezoną klubo nariai sumedžiojo daugiausia – 3 vilkus. Visos Lietuvos medžiotojų šio sezono laimikis – per 130 vilkų. Aplinkos ministerija šiam sezonui yra nustačiusi 175 vilkų kvotą. Pilkasis vilkas© Shutterstock Toks limitas nustatytas, remiantis mokslininkų rekomendacijomis ir siekiant šalyje išlaikyti tinkamą šių gyvūnų populiacijos lygį. Vilkai yra saugoma rūšis. Pagal tarptautinius įsipareigojimus Lietuva privalo užtikrinti palankią apsaugos būklę. Vilkų medžioklės sezonas trunka iki kovo 31 d. Išnaudojus sumedžiojimo limitą, sezonas nutraukiamas anksčiau. Gamtininkai mano, kad vilkai turėtų prisidėti ir stabdant elninių žvėrių populiacijos augimą. Ji pastaraisiais metais šalyje pagausėjo kelis kartus. O tai nėra gerai. Paskaičiuota, kad elniniai žvėrys kasmet pažeidžia kelis tūkstančius hektarų valstybinių miškų. Kasmet tai kainuoja apie 2 mln. eurų.


Išginė į laukymes


A.Pračkaila sako, kad labai smarkiai elnių padaugėjo ir mūsų rajono plotuose. Vengdami plėšrūnų, kurių populiacija didėja, labai daug laiko jie dabar praleidžia atvirose laukymėse. Žmonėms atrodo, kad padidėjo ir stirnų populiacija – užmiestyje važiuodami vairuotojai laukuose jas pastebi kasdien. Deja, nuolatiniai yra ir susidūrimai su gyvūnais keliuose. Argi tikrai padaugėjo ir stirnų? A. Pračkaila tikina, kad stirnų, atvirkščiai, sumažėjo. Tačiau, kadangi jos persikėlusios į atviras teritorijas ir yra matomos, susidaro toks įspūdis. Be to, stirnas galbūt kai kas painioja su elniais.


Atsirado lūšių


A.Pračkaila pasakojo, kad stirnas ir elnius miškuose baugina ne tik vilkai. Kiti miško plėšrūnai – lūšys. Tai – saugomi ir į Raudonąją knygą įrašyti gyvūnai, į kuriuos šauti nevalia. Pasak pašnekovo, lūšių ir net jų šeimynų mūsų miškuose pastaraisiais metais teko matyti ne vienam medžiotojui. Nebejuokingi jau ir pasakojimai apie mūsų miškuose matytą lokį. A. Pračkaila tikino matęs jo pėdas...
Pasakojo, kad šernų populiacija, kuri buvo visai sunaikinta 2016 metais dėl siaučiančio kiaulių maro, pamažu atsistato. Teigia, kad kritusių šernų medžiotojai neranda. Šernų jaunikliai po truputį medžiojami. Ir toliau laikomasi susitarimo, kad pateles būtina išlaikyti. O kokį poveikį medžiojamiems gyvūnams turės ši neeilinė karantininė situacija?
A. Pračkaila sako, kad variminių medžioklių šiuo metu rengiama nedaug dėl nustatytų karantino taisyklių. Taigi, bus sumedžiota mažiau gyvūnų. Siekdami organizuoti medžiokles nepažeidžiant nustatytos tvarkos, medžiotojų draugijos nariai naudoja specialią medžioklės planavimą palengvinančią mobiliąją programėlę.

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2021-Sau-07 16:15

Diskusija apie Biomon ir žvėrių apskaitą

https://www.youtube.com/watch?fbclid=Iw ... e=youtu.be

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2020-Bal-02 14:11

Šilta žiema sutrukdė atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniegeData
2020 04 02


Dėl išskirtinai šiltos ir besniegės praėjusios žiemos nebuvo sąlygų atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege, kaip to reikalauja Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės. Jos įpareigoja medžioklės plotų naudotojus kartą per medžioklės sezoną atlikti šią apskaitą, bet, pagal nustatytą metodiką, tik tuo atveju, jeigu yra gan šviežia, ištisinė ir nesuledėjusi sniego danga.

Aplinkos ministerija paprašė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos pateikti išvadą, ar kurioje nors šalies dalyje buvo susidariusios apskaitai reikiamos meteorologinės sąlygos. Gavus šią išvadą, ji bus paskelbta viešai, tačiau akivaizdu, kad aplinkosaugos institucijos šiemet medžioklės plotų naudotojams netaikys administracinės atsakomybės už neatliktą medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege 2019-2020 m. medžioklės sezonu. Medžioklės plotų naudotojams nereikia iš anksto kreiptis į Aplinkos ministeriją ar Aplinkos apsaugos departamentą ir informuoti apie priežastis, kodėl neatlikta apskaita.

Tačiau medžiotojams išlieka pareiga ištisus metus rinkti ir teikti informaciją apie didžiųjų plėšrūnų (vilkų, lūšių ir rudųjų lokių) buvimą. Ji teikiama per Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos tinklalapį. https://vstt.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/b ... u-apskaita

Aktyvus medžioklės plotų naudotojų dalyvavimas visus metus registruojant faktus apie didžiuosius plėšrūnus leidžia priimti gerai pagrįstus vilkų populiacijos apsaugai ir valdymui skirtus sprendimus.

Strateginės komunikacijos skyrius

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2020-Vas-21 19:56

Medžiojamųjų gyvūnų apskaita – visus metusData
2020 02 21


Šiemetė šilta ir besniegė žiema jau pateikė ne vieną siurprizą. Kadangi nėra nuolatinės sniego dangos, medžiotojai negali atlikti kasmetinės privalomos medžiojamųjų gyvūnų apskaitos pagal pėdsakus sniege.

Kadangi sąlygų atlikti apskaitą nėra, kol kas ji ir neatliekama. Jei gamtos sąlygos leis, susiformuos apskaitai atlikti tinkama sniego danga, tuomet medžiotojai apskaitą atliks.

Tačiau medžiotojai turi ir kitą pareigą - ištisus metus rinkti ir teikti informaciją apie didžiųjų plėšrūnų (vilkų, lūšių ir rudųjų lokių) buvimą. Ši informacija apie vilkų ar jų veiklos stebėjimą, labai svarbi norint turėti kuo daugiau duomenų, kurie padeda vertinti vilkų populiacijos būklę.

Aplinkos ministerija kviečia medžiotojus nepamiršti šios pareigos ir ragina sukauptą informaciją apie stambiuosius plėšrūnus pateikti užpildant žvėrių apskaitos anketą.

Kviečiami prisijungti prie duomenų rinkimo ir tie, kurie neabejingi gyvosios gamtos išsaugojimui.Strateginės komunikacijos skyrius

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2020-Sau-18 19:40

Šilta žiema trukdo vykdyti vilkų apskaitą


BNS
2020-01-18


Neįprastai šilta šiųmetinė žiema trukdo vykdyti ir vilkų apskaitą, teigia Valstybinių miškų urėdija bei vilkų apsauga besirūpinantys nevyriausybininkai.

Pastaraisiais metais atsisakyta buvusios praktikos, kai vilkų apskaita vykdyta tik žiemą, skaičiuojant šių gyvūnų pėdsakus sniege. Dabar, pasak urėdijos, tai daroma ištisus metus: vilkų pėdsakai skaičiuojami profesionaliuose medžioklės plotuose, taip pat pasitelkiant fotokameras.

„Apskaitos pagal galiojančią tvarką dabar negalime vykdyti, nes nėra sniego. Labai tikimės, kad vasarį bus tam tinkamos sąlygos ir galėsime tą padaryti“, – komentare BNS sakė urėdijos Gamtos apsaugos, gamtotvarkos, rekreacijos ir medžioklės skyriaus specialistas Aleksas Žebrauskas.

Šią savaitę anksčiau nei įprastai paskelbta ir vilkų medžioklės sezono pabaiga, nes išnaudota visa maksimali jų medžioklės kvota, t. y. 120 vilkų. Įprastai medžioklės sezonas trukdavo nuo spalio vidurio iki balandžio pradžios.

Gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ tarybos pirmininkas Andrius Laurinavičius BNS sakė, kad jau antrus metus Aplinkos ministerija nebeinicijuoja vilkų apskaitos – ji buvo rengiama kasmet, iškritus sniegui, tačiau pastaruoju metu to neleistų ir meteorologinės sąlygos.

Jis taip pat pripažįsta, kad vienas iš naudojamų duomenų rinkimo būdų pastarosiomis žiemomis yra sunkiai įgyvendinamas.

„Į tai įtraukiami labiau medžiotojai, jie turi praeiti tam tikrą maršrutą, užfiksuoti pėdsakus. Bet, matyt, to kol aks nepavyks, nes nėra sniego. Bet jei duomenys renkami sąžiningai, nuolatos, duomenų rinkimas visus metus leidžia aiškiau suvokti, ar ten gyvena vilkai, kaip vyksta pokyčiai. Mes šį metodą palaikėme, nes jis yra geresnis“, – sakė A. Laurinavičius.

Duomenis gali siųsti visi piliečiai, ekspertai. VDU Žemės ūkio akademijos specialistai vertina duomenų patikimumą, analizuoja pasikartojimus ir sprendžia, ar galima konstatuoti, kad toje vietoje gyvena vilkų šeima.

Anot A. Laurinavičiaus, jei gaunama patikimų duomenų, kad viename areale yra mažiausiai keturi vilkai, jie pripažįstami, kaip šeima.

Prieš medžioklės sezoną skelbtais Aplinkos ministerijos duomenimis, Lietuvoje buvo užfiksuotos 37 vilkų šeimos. Įvertinant ir vienišus vilkus, skaičiuojama, kad vienos šeimos individų vidurkis yra aštuoni vilkai, tad šalyje galėtų būti iki 300 šių gyvūnų.

A. Laurinavičius teigia, kad jo vadovaujama organizacija iš esmės nepritaria vilkų medžioklei, bet palaikė kompromisinį variantą derantis dėl Vilkų apsaugos plano, jog kasmet, atsižvelgiant į situaciją, kasmet būtų leidžiama sumedžioti „nuo nulio iki 120 vilkų“.

„Pasirinkta maksimali kvota. Greičiausiai dėl to, kad dar nėra pakankamo sugyvenimo: žmonės patiria žalą, jie negali jaustis saugūs, vilkas kol kas nėra priimtina rūšis“, – pripažįsta A. Laurinavičius.

Vilkų medžioklės šalininkai pabrėžia šių gyvūnų daromą žalą ūkininkams dėl pjaunamų gyvulių, tačiau A. Laurinavičius pažymi, jog ši problema kyla iš esmės dėl medžioklės metu išardytų vilkų šeimų, ypač kai be motinos paliekami maži jaunikliai. Anot specialisto, jaunikliai tokiu atveju pjauna naminius gyvulius.

Ministerija pabrėžia, kad vilkai ekosistemose atlieka labai svarbų vaidmenį: naikindami lapes, mangutus ir kitus smulkesnius plėšrūnus, jie padeda išsaugoti nykstančias, ant žemės perinčių paukščių rūšis – kurtinius, tetervinus, jerubes.

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2020-Sau-16 18:49

Mokomoji medžiaga (vaizdo įrašas), kaip pateikti pranešimo apie vilkų, lūšių ir rudųjų lokių buvimą duomenis į elektroninę duomenų pildymo formą.


https://www.youtube.com/watch?v=ivjn9Ut ... -L0q9Qr3TQ

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2020-Sau-16 18:47

82688287_2662485823798977_6736490486757851136_n.jpg

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2020-Sau-16 18:44

Jei nebus sniego, tai ir vilkų nerasime :(
apskaita.jpg
Va tokį maršrutą teks sukarti :pardon:

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2019-Kov-01 18:52

Vilniaus raj. šiandien yra šviežio sniegelio, tai ryt būtų galima daryti apskaitą tiems kurie nesuspėjo :pardon:

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2019-Vas-14 23:15

Žvėrių apskaita pagal pėdsakus sniege


2019-02-13

Visiems medžioklės plotų naudotojams primename, kad pagal Aplinkos ministro įsakymą ir patvirtintą metodiką, esant tinkamoms sąlygoms, privaloma atlikti stambiųjų plėšrūnų apskaitą.

Visą informaciją apie apskaitos metodiką, duomenų pateikimą, dažniausiai užduodamus klausimus, video medžiagą, kontaktus, kur kreiptis, iškilus sunkumams rasite vstt.lt tinklapyje.


Medžiotojų, atlikusių apskaitą, taip pat prašome pateikti duomenis ir Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijai, užpildant nesudėtingą ANKETĄ ( https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... =0&c=0&w=1 ) . Kilus klausimams dėl mūsų anketos pildymo, prašome kreiptis tel. 8-615-74000 (Rolandas Micevičius).

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2019-Sau-25 10:06

Vilkų skaičiavimas – it pasakėčia apie gulbę, lydeką ir vėžlįMonika KAZLAUSKAITĖ
ŪP korespondentė

Vilkų skaičius mūsų miškuose žinomas tik apytikris. Ūkininkai saugodami gyvulius aiškina, kad Lietuvoje vilkų per daug, gamtos mylėtojai – kad pilkių per mažai, o gamtosaugininkai santūriai nurodo tik minimalų vilkų šeimų skaičių. Taigi, susiorientuoti, kiek ir kur šių žvėrių yra daugiausia, keblu. Konkretesnių atsakymų laukiama tik gavus genetinių tyrimų rezultatus.

Skaičiuoja visus metus

Remiantis Europos Komisijos turimais duomenimis, Europoje suskaičiuota apie 13 tūkst. vilkų. Kadangi Lietuvoje kelerius metus iš eilės vilkų apskaita nevyko dėl nepalankių klimato sąlygų, mūsų miškuose žinomas tik apytikris vilkų skaičius. 2015 ir 2016 metų žiemos praktiškai buvo besniegės, vilkų populiacijos apskaitos metodika pagal jų pėdsakus sniege tapo nebeaktuali, todėl nuo praėjusiųjų metų vilkų apskaita pakeista ir vedama pagal Vilko apsaugos plane nurodytus principus, t. y. šie ir kiti plėšrūnai pradėti skaičiuoti apskritus metus. Svarstant, kaip skaičiuoti lūšis ir ruduosius lokius, buvo priimtas sprendimas taikyti tuos pačius vilkų apskaitos principus.

Pagal Vilko apsaugos planą, medžioklės plotų naudotojai medžiojamųjų gyvūnų apskaitas atlieka nuolatiniuose apskaitos maršrutuose sausį–kovą, patys pasirinkdami apskaitos vykdymo dieną, atsižvelgdami į vietines orų sąlygas, kai sniego danga ne senesnė kaip 72 val., bet ne šviežesnė kaip 24 val. Kaip ŪP pasakoja Aplinkos ministerijos (AM) Gamtos apsaugos ir miškų politikos grupės Gamtos apsaugos, saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio klausimais vyresnysis patarėjas Vilmantas Graičiūnas, 2018 m. pradėta taikyti nauja apskaitos pagal pėdsakus sniege tvarka, leidžia nustatyti vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų nuolat lankomas teritorijas ir santykinę vilkų gausą, išreiškiamą pėdsakų dažnumo indeksu.

Sutaria tik dėl minimalaus skaičiaus

Deja, kol kas nauja metodika nustatyti tikslesnio vilkų skaičiaus nepadėjo. Tačiau V. Graičiūnas to nesureikšmina argumentuodamas, kad net ir daug stambesnių gyvūnų, tokių kaip stumbrai, gyvenančių bandomis, tikslus skaičius gamtosaugininkams nežinomas. „Gamtoje praktiškai nieko negalima suskaičiuoti tiksliai. Tas pats ir su vilkais. Žinomas tik apytikslis jų skaičius. Praėjusiais metais atlikus erdvinę apskaitos pagal pėdsakus sniege rezultatų analizę, dabar visi sutinka, kad Lietuvoje yra mažiausiai 34 vilkų šeimos. Jeigu nesame tikri, ar vilkai suformavę šeimą, jų neskaičiuojame. Mūsų tikslas – išsaugoti vilkų populiaciją saugiose ribose, t. y. nuo 32 iki 62 besiveisiančių šeimų. Tai būtų maždaug 250–500 individų žiemos pabaigoje. Žinoma tai, kad praėjusiais metais vilkai lankėsi 48 iš 60 savivaldybių“, – pabrėžia AM atstovas.

Gamtosaugininkai sutinka, kad, remiantis nauja metodika, apskaita gali neapimti dalies šeimų, be to, erdvinė apskaitos duomenų analizė gali lemti tai, kad nedideliu atstumu pamatytos atskiros šeimos būtų pripažintos viena šeima.

„Paraginome visus medžioklės plotų naudotojus pradėti apskaitą, nelaukiant medžioklių su varovais pabaigos. Kad duomenis būtų galima palyginti, apskaita vykdoma tuo pačiu maršrutu, kaip ir pernai, nustatant pėdsakų dažnį“, – dėsto V. Graičiūnas.

Tačiau ŪP kalbinti medžiotojai neabejoja, kad Lietuvoje gyvenančių vilkų yra kur kas daugiau, negu jų esant nurodo AM, tačiau ši informacija esą nuo visuomenės slepiama. Didesnėje dalyje Europos šalių pereinama prie pilkių skaičiavimo šeimomis, tačiau medžiotojai tvirtina, kad šiuos plėšrūnus reikia skaičiuoti atskirais individais.

Gaunami abejonių keliantys rezultatai

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto lektorė dr. Renata Špinkytė-Bačkaitienė sutinka, kad nustatyti tikslų vilkų skaičių yra labai sudėtinga, mat tai reikalauja daug bendro darbo ir pastangų. Nors vilkų skaičiui nustatyti yra sukurta daugybė metodikų, vienas patikimiausių būdų išsiaiškinti kuo tikslesnį jų skaičių – pėdsakų skaičiavimas ant šviežiai iškritusio sniego. „Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šios metodikos taikymas labai paprastas, tačiau, vykdant tokią apskaitą, dažnai vilkų pėdsakai, buvę kitų žvėrių brydėse ar keliuose, lieka neįžvelgti, netiksliai nustatomas individų skaičius brydėje, apskaitininkų pasirinktas maršrutas nesutampa su tos dienos vilkų buvimo vieta ir t. t. Vėliau, analizuojant tokius duomenis visos Lietuvos mastu, neretai tenka interpretuoti, kyla abejonių, ar atskirus registracijos atvejus reikėtų sujungti į vienos gaujos, ar palikti kaip atskirą grupę. Atlikus, atrodo, didžiulį darbą, gaunami abejonių keliantys rezultatai“, – pripažįsta VDU ŽŪA mokslininkė.

Mokslininkė pripažįsta, kad kol kas žinome tik labai apytikslį vilkų skaičių Lietuvoje. Nors, kita vertus, kiekviename regione ar net seniūnijoje yra žmogus ar žmonių, kurie tuo domisi ir savo iniciatyva nuolat renka informaciją apie toje vietovėje gyvenančius vilkus. Susisteminus tokių žmonių turimą informaciją, būtų galima gauti gana išbaigtą ir tikslų situacijos vaizdą visos šalies mastu.

Renata Špinkytė-Bačkaitienė: „Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šios metodikos taikymas labai paprastas, tačiau, vykdant tokią apskaitą, dažnai vilkų pėdsakai, buvę kitų žvėrių brydėse ar keliuose, lieka neįžvelgti, netiksliai nustatomas individų skaičius brydėje, apskaitininkų pasirinktas maršrutas nesutampa su tos dienos vilkų buvimo vieta ir t. t. Vėliau, analizuojant tokius duomenis visos Lietuvos mastu, neretai tenka interpretuoti, kyla abejonių, ar atskirus registracijos atvejus reikėtų sujungti į vienos gaujos, ar palikti kaip atskirą grupę. Atlikus, atrodo, didžiulį darbą, gaunami abejonių keliantys rezultatai.“

Gyvulius pjauna, bet apie vilkus nepraneša

Praėjusiais metais patvirtinta ir šiuo metu naudojama vilkų apskaitos metodika, anot R. Špinkytės-Bačkaitienės, yra optimali Lietuvos sąlygoms ir finansinėms galimybėms. „Noriu atkreipti visų dėmesį, kad taikomos metodikos rezultatų kokybė labai priklausys nuo to, kiek žmonių prisidės prie šio darbo, tai yra nuo kiekvieno iš mūsų. Todėl norėčiau paraginti ir informuoti, kad bet kuris asmuo, pamatęs vilkų ar jų veiklos pėdsakų, jaustų pareigą atsiversti interneto puslapį http://www.vstt.lt ir skiltyje „Žvėrių apskaita“ užregistruoti stambiųjų plėšrūnų stebėjimo atvejį bei pridėtų nuotrauką, vaizdo ar garso įrašą. Taip bendromis pastangomis, dirbdami ištisus metus, gautume tikrąjį vilkų pasiskirstymo žemėlapį“, – tikino ji.

Graičiūnas atkreipia dėmesį, kad pradėta vilkus skaičiuoti visus metus, tačiau daugiausia duomenų surenkamą žiemą. „Specialistai gautą informaciją apdoroja ir paskui ją arba patvirtina, arba atmeta. Vilkų skaičiavimas visus metus yra tik papildomas metodas prie vilkų apskaitos pagal jų pėdsakus sniege“, – sako AM atstovas.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Biologinės įvairovės skyriaus vyriausiasis specialistas Romualdas Varanauskas teigia, kad nuo pat vilkų medžioklės pradžios iki sausio 21 d. tarnyba gavo 132 pranešimus, kad pamatyta vilkų. Didžiųjų plėšrūnų buvimo faktų registravimo visus metus rezultatų analizę numatyta atlikti vieną kartą per metus iki gegužės 1 dienos. „Matome paradoksą, kai tose savivaldybėse, kuriose vis pranešama apie vilkų paskerstus galvijus ir kitus gyvulius, mes negauname pranešimų apie ten matytus vilkus. Taigi, vilkų skaičiavimas labai priklauso ir nuo žmonių aktyvumo“, – pabrėžia R. Varanauskas.

Pasak VDU ŽŪA mokslų daktarės R. Špinkytės-Bačkaitienės, vilkų skaičiavimas dažnai virsta manipuliacijų objektu, nes žmonės, kalbėdami apie vilkus, gina savo interesus, todėl jų pateikiama informacija yra neobjektyvi. „Situacija labai primena pasakėčią apie gulbę, lydeką ir vėžlį – visi kalba sparnuotomis frazėmis ir siekia tik savų tikslų“, – ironizuoja mokslų daktarė.

Pasitelks genetinius tyrimus

Vis dažniau ir vis didesniu mastu naudojamas vilkų skaičiaus ir pasiskirstymo nustatymas taikant genetinius tyrimus. Anot mokslininkės, šiais metais bus tiriami visi sumedžioti vilkai. Bus nustatytas tikslus sumedžiotų vilkų amžius pagal metines rieves dantyse, ištirta, kiek tais metais jauniklių buvo atsivedusios sumedžiotos patelės. Taip pat bus atliekami ir genetiniai tyrimai. Šie tyrimai atskleis, ar mūsų vilkų populiacijoje nesikryžmina giminiškai artimi vilkai. Bus nustatyta, kiek toli vilkai nukeliauja: tarkime, tyrimų rezultatai gali parodyti, kad mama buvo sumedžiota Varėnos rajone, o jos sūnus – Širvintų rajone. Bus atsakyta į ilgai teoriškai diskutuotą klausimą – ar Lietuvoje sutinkama vilko ir šuns hibridų. „Jei pavyks surinkti tyrimų pavyzdžius dėl visų sumedžiotų vilkų, turėsime pakankamą imtį, kad galėtume daryti svarias išvadas“, – įsitikinusi R. Špinkytė-Bačkaitienė.

Brakonierius bando atgrasyti baudomis

Tiksliai suskaičiuoti vilkų praktiškai neįmanoma, tad kaip nustatomos jų medžioklės kvotos? Pasak V. Graičiūno, aritmetika paprasta: vilkų šeimų skaičių reikia padauginti iš 3,25 (prieauglio skaičius), ir taip gaunamas medžiojamų vilkų skaičius. AM duomenimis, sausio 21 d. Lietuvoje buvo sumedžiotas 81 vilkas.

Kai kuriuose rajonuose vilkų medžioklės kvotos jau padidintos, tačiau aišku, kad ne visi vilkai sumedžiojami legaliai. Tokia informacija gerai žinoma ir AM. Kaip dažnai tokie medžiotojai nubaudžiami? Praėjusį rudenį, anot V. Graičiūno, medžiotojas nušovė vilką jau prasidėjus medžioklės sezonui, tačiau dar nebuvo nustatyta vilkų kvota, todėl apie tai pranešusiam medžiotojui paskirta administracinė bauda – 870 Eur, o jeigu nušaunama patelė, bauda dviguba.

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2019-Sau-25 09:47

Re: Žvėrių apskaita. Jų pėdsakai.

medziotojas » 2019-Sau-14 16:04

Priminimas medžiotojams: medžiojamuosius gyvūnus privalu apskaityti

2019 01 14


Aplinkos ministerija primena medžiotojams, kad jie privalo, kaip pareigoja Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės, vieną kartą per medžioklės sezoną (sausio-kovo mėn.) atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege. Šios apskaitos tikslas – nustatyti kanopinių žvėrių ir didžiųjų plėšrūnų paplitimą, taip pat santykinę jų gausą šalyje ir atskiruose regionuose.

Apskaita turi būti atliekama kasmet pagal tą patį nuolatinį maršrutą ir tą pačią dieną visu jo ilgiu. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos nustatytos formos anketoje reikia registruoti plėšriųjų (vilkų, lūšių, paprastųjų šakalų, rudųjų lokių) ir kanopinių žvėrių pėdsakus. Kartu registruojami ir naminių šunų pėdsakai. Žemėlapyje reikia pažymėti tik apskaitomų plėšriųjų žvėrių, naminių šunų ir stumbrų pėdsakus ir šiuos pėdsakus nufotografuoti.

Ryšių su visuomene skyrius

Į viršų