Page 1 of 1

DANIELIUS (Cervus dama)

Posted: 2008-Jan-25 16:33
by medziotojas
danielius.jpg


Danielius - aklimatizuota Lietuvoje elninių žvėrių rūšis. Danieliai kilę iš Viduržiemio jūros kraštų. Į Lietuvą danieliai, kaip parkų žvėrys, atvežti XVII a. Iki mūsų dienų išliko XIX a. pabaigoje Šiaurės Lietuvos miškuose aklimatizuoti žvėrys. Siekiant pagreitinti šių egzotinių elnių gausėjimą, 1976—1977 m. is Askanijos Novos, Vokietijos, Vengrijos ir Čekijos į Lietuvą, atvežta 90 danielių. Jie paleisti į užtvarus Šunskų, (Marijampolės raj.) ir Jomantų (Šilutės raj.) miškuose. Šiuose miškuose ir buvo jie pirmiausia leidžiami į laisvę.
Danielius - pats mažiausias iš Lieiuvoje esančių elnių (kūno aukštis — iki 90 cm). Patinas sveria iki 100 kg, patelė - 45 kg. Danielius yra kresno sudėjimo, kojos, palyginti, trumpos, uodega ilga (iki 25 cm). Vasarą kailis gelsvai rusvas su baltomis dėmėmis ant kuno šonų. Papilvė ir kojų vidinė pusė baltos. Veidrodėlis baltas, iš šonų ir viršaus su juodu apvadu. Žiemą viršutinė kūno dalis rusvai pilka, apatinė liemens dalis ir kojos - pelenų spalvos. Atsispaudusios ant žemės patino pėdos dalies ilgis 7,5 cm, patelės - 5,5 cm, o plotis atitinkamai -4,5 cm ir 3,5 cm.
Ragus turi tik patinai. Vyresni žvėrys ragus meta balandžio—gegužės, o jauni - birželio mėn. Praėjus savaitei, pradeda augti nauji ragai, kurie susiformuoja rugpjučio ar rugsėjo mėnesį.
Danieliai laikosi būriais, labai sėslūs. Vasarą minta žoline augalija (smilgomis, vilnūnėmis, ypač mėgsta avinį eraičiną, ir lanksčiąją šluotsmiltę), medžių ir krumų lapais, žiemą - lapuočių medžių ūgliais, žieve ir puskrūmiais (mėlynėmis, viržiais). Svarbią vietą mityboje, ypač rudenį, užima ąžuolų gilės, laukinių obelų ir kriaušių vaisiai.
Danieliai lytiškai subręsta trečiaisiais gyvenimo metais. Rujojančio patino balsas duslus, primena kosėjimą. Patelės neštumas trunka apie 8 mėnesius. Birželio—liepos mėnesį patelės atveda po vieną, rečiau - po du jauniklius.