Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 17052
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Šakalas. Canis aureus.

2015-Bal-22 13:03

Šakalai – nesisteminė biologinė gyvūnų grupė, kurią sudaro nedideli, sausringose vietose gyvenantys šuninių (Canidae) šeimos, šunų (Canis) genties gyvūnai.
Golden_Jackal_sa02.jpg

Žodis „šakalas“ kilęs iš persų žodžio شغال (shaghāl), kuris paplito per turkų çakal, bei sanskrito śṛgāla.

Šakalai nedideli, kiek didesni už įprastus naminius šunis, kailis smėlinės ir juodos spalvos. Gyvena Afrikos ir Eurazijos pusdykumėse, stepėse, savanose. Visaėdžiai, dažnai maitinasi dvėseliena, ėda smulkius žinduolius, driežus, paukščius ir jų kiaušinius. Šakalai gali ilgai bėgti, išvysto 16 km/h greitį. Aktyviausi prieblandos metu. Gyvena monogamiškomis poromis.

lt.wikipedia
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas

Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 17052
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Šakalas. Canis aureus.

2015-Bal-22 13:04

Ar jau laikas lakinti šunis šakalų medžioklei?

Polikarpas RAGOŽIS
„ŪP“ korespondentas
2015.04.20

Visą šalį apskriejo žinia, kad vasario 7 d. Šakių r., Lekėčiuose buvo sumedžiotas iš kažkur atklydęs ar Lietuvoje seniau apsigyvenęs, mūsų laukinei gyvūnijai nebūdingas plėšrūnas šakalas. Aplinkos ministerija šakalą nedelsiant įtraukė į visus metus medžiojamųjų gyvūnų sąrašus.
„ŪP“ susisiekė su Lekėčių medžiotojų klubo pirmininku Ramūnu Keraičiu, prašydama pakomentuoti sensaciją. Pasak jo, nieko stebėtino, kad vienas būrelio narys apsiriko šaudamas „lapę“ – per krūmus bėgantį šakalą nesunku sumaišyti su rudauodege. Juolab dabar jų dažnai pasitaiko nušiurusiomis uodegomis. Medžiotojai, apžiūrėdami kritusį gyvūną, kraipė galvas – gal tai šuns ir lapės, gal tai vilko ir šuns hibridas. Tačiau plačiai svečiose šalyse medžiojantis R. Keraitis beveik nedvejodamas nustatė, kad nušautas šakalas. Jo mėginiai pristatyti mokslininkams atlikti genetinius tyrimus.
Genetiniai sumedžioto gyvūno tyrimai bus atliekami Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejuje. Žinduolių skyriaus vedėjas Vaclovas Gedminas šį faktą patvirtino: „Mes nepuolame atlikinėti tų tyrimų. Kol kas kaupiame fondinę medžiagą. Žiūrėsime, kiek ir kokios surinksime. Kalbėsimės su VDU specialistais ir tuomet tirsime. Mums perdavė du gabaliukus raumens geno fondui. Mes imame iš įvairių gyvūnų ir dedame į banką. Kai mokslinės institucijos kreipiasi į mus, mes joms perduodame. Todėl nieko konkretaus negalime pasakyti“, – redaikcijai paaiškino V. Gedminas.
Aplinkosaugos specialistai, ap­žiū­rėję nušautą gyvūną, iš išorės bruožų nustatė, jog tai gali būti paprastasis šakalas. Šie gyvūnai yra perpus mažesni už vilkus, o už lapę stambesni, jų ilgesnės kojos. Maitinasi jie dvėseliena, smulkiais žinduoliais, mėgaujasi driežais, paukščiais ir jų kiaušiniais. Šakalas nebūdingas mūsų gamtinei aplinkai. Pasak aplinkosaugos specialistų, įsiveisę šalyje šakalai gali sutrikdyti ekosistemos pusiausvyrą.
Aplinkos viceministras Linas Jonauskas „ŪP“ sakė, kad aplinkosaugos specialistai matė tą nušautą gyvūną ir patvirtino, jog vizualiai tai visus požymius atitinkantis paprastasis šakalas. „Paprastasis šakalas jau yra medžiojamas ir pakliūva po automobilio ratais ne tik, tarkime, Vokietijoje, kitose tolimesnėse šalyse, bet ir Latvijoje, Estijoje. Pastarojoje šakalai įtraukti į medžiojamųjų gyvūnų sąrašus ir leidžiami medžioti visus metus. Buvo tik laiko klausimas, kada jis atkeliaus iki Lietuvos. Ir aš manau, kad, nepaisant to, ar pasitvirtins, ar ne to gyvūno tapatybė po genetinių tyrimų, vis tiek šių gyvūnų įtraukimas į medžiojamųjų gyvūnų sąrašus yra geras ir pačiu laiku“, – komentavo aplinkos viceministras.
Pasak viceministro L. Jonausko, gali atsirasti įvairių interpretacijų dėl šio įvykio. „Žmogus prieš šaudamas turėjo įsitikinti, į kokį gyvūną taikosi. Medžiotojas negalėjo šauti į gyvūną, kurio nėra medžiojamųjų gyvūnų sąraše, nes už tai gresia atsakomybė. Jeigu jis šovė manydamas, jog tai šuo, tai yra draudžiama. Jeigu jis šovė kaip į vilką, tai tuo labiau, nes šiam gyvūnui sumedžioti reikia turėti skirtą kvotą, bet jos nebuvo. Na, o jeigu jis šovė kaip į lapę ir suklydo, tai yra žmogiška ir suprantama. Bet jeigu prasideda įvairios interpretacijos, šiuos dalykus turėtų išsiaiškinti gamtos apsaugos inspekcija. Tačiau aš kaip aplinkosaugos atstovas galiu pasakyti tik tiek, kad, nepaisant šio atvejo, šakalas į medžiojamųjų gyvūnų sąrašą įtrauktas pačiu laiku. Dabar svarstoma galimybė įtraukti jį į invazinių gyvūnų sąrašą. Ir leidimas medžioti jį visus metus, man atrodo, yra logiškas“, – aiškino aplinkos viceministras L. Jonauskas.
Tikėtina, kad tai nėra pirmasis Lietuvoje sumedžiotas šakalas. Ypač pietrytinėje šalies dalyje. Tik plačioji visuomenė apie tai kol kas nieko negirdėjo, nes „autoriai“ nesigyrė nušovę į medžiojamųjų gyvūnų sąrašus neįrašytą žvėrį.
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas

Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 17052
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Šakalas. Canis aureus.

2015-Bal-27 14:20

Šakalai apsigyveno Zastaučiuose?

Alfreda Gudienė
2015-04-25
siaure.lt

Biržų rajono sodybos šeimininkai mano, kad jų kieme dažnai besisvečiuojantys gyvūnai gali būti šakalai.
phpHnmJeA.png

Sodyboje dirbęs vyras aplinkosaugininkui Artūrui Griškai rodė netoli ūkinio pastato esančiose braškių lysvėse paliktus žvėrių pėdsakus.

Sodyboje lankosi nuo rudens

„Šiaurės rytų“ redakcijoje apsilankiusi biržietė Jurena Karosienė papasakojo apie įtarimus, kad Širvėnos seniūnijoje, Zastaučių kaime, apsigyveno šakalai. Moteris teigė, kad perskaičius laikraštyje publikaciją apie Lietuvoje pasirodžiusius šakalus ir išvydus šių gyvūnų nuotraukas iš karto kilo mintis, kad tai yra šeimos sodyboje šmirinėjančio žvėries atvaizdas. Vidučio Vyčio Karoso sodyboje nekviesti svečiai pradėjo lankytis praėjusių metų rudenį.
Pasak ponios Jurenos, vyrui atrodę, kad tai galbūt yra kiaunės. Tačiau moteris teigė, jog kiaunės yra gerokai mažesnės. Neatrodė, kad tai gali būti ir lapė.
Sodyboje nelaikomi jokie gyvuliai ir paukščiai, o atvykėlis sukiodavosi ir prie šuns būdos. Šeimininkų priglaustas keturkojis, matyt, kadaise maitintas pirktiniu ėdalu, mėsos ne itin mėgo. Prie jo būdos nuolat būdavo mėsingų kauliukų, kurie vėliau dingdavo.
Žvėrys kieme lankydavosi po vieną. Pasak J. Karosienės, jai įspūdį darė jo išplėstos akys, stačios ausys, ilgokos kojos ir tamsi bei puri, panaši į lapės uodega.
Įtarusi, kad kieme gali lankytis šakalas, praėjusį šeštadienį moteris bandė atvykėlį nufotografuoti. Deja, nespėjo – išgirdęs girgždant duris žvėris kaipmat dingo. Pasak J. Karosienės, žvėrelis bėgo itin greitai.
Moteris pasakojo, kad prie sodybos daržuose ir laukuose yra daugybė pėdų, paliktų į šakalą panašaus žvėries. Karosai mano, kad šakalai galėjo įsikurti netoliese esančioje negyvenamoje sodyboje.

Žvėrių urvai ir pėdsakai

J. Karosienė sakė apie Zastaučiuose galimai įsikūrusius šakalus pranešusi Biržų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybai. „Viršininkas Adolfas Rinkūnas išklausė ir sakė, kad gal pranešiantis laikraščiams. Tai aš ir galvoju, kad tą galiu padaryti ir pati“, - sakė į redakciją paskambinusi moteris.
Aplinkos apsaugos vyresnysis inspektorius Artūras Griška iš karto susidomėjo informacija ir vyko į Zastaučius.
Sodyboje dirbęs vyras parodė žvėrių pėdas, kurios ypač buvo ryškios daržų lysvėse. Kai kurios jų buvo ganėtinai šviežios. Vyriškis teigė, kad sodybos šeimininkai žvėris mato jau senokai, nuo praėjusių metų. Dažniausiai jie kieme pasirodo pavakaryje.
Pasak inspektoriaus A. Griškos, dirvoje įspaustos pėdos tikrai yra ne katės, o žymiai sunkesnio žvėries. Atstumas tarp jų leidžia manyti, kad tai gali būti ir šakalo pėdos.
Už kelių šimtų metrų esančioje negyvenamoje sodyboje inspektorius aptiko nežinomų gyvūnų ženklų. Molinio tvarto sienoje matėsi landos. Drėbtas molis buvo tarsi nugludintas, tai liudijo, kad kažkas pro skyles landžioja.
Prie sodyboje esančios didžiulės medinės daržinės pamatų matėsi urvai, o prie jų – šviežios pėdos. Žvėrių pėdsakai juodavo prie daržinės esančiuose arimuose.
Pasak aplinkosaugininko A. Griškos, akivaizdu, kad sodyboje gyvena žvėrys. Negalima atmesti, kad tai gali būti ir šakalai.
Atpažinti šakalą tegalima, jei žvėrį nufotografuotų sodybos šeimininkai ir pasidarbavę medžiotojai. Ištyrus kulkos patiestą žvėrį, bus galima rasti atsakymą, ar Biržų rajone kolonijos nekuria šakalai.

Paskelbta medžioklė

Žiniasklaidai paskelbus apie vasario 7 dieną Lietuvoje pirmą kartą sumedžiotą šakalą, aplinkos ministro įsakymu buvo pakeistos medžioklės taisyklės ir papildytas medžiojamųjų gyvūnų sąrašas. Į šį sąrašą įtrauktas paprastasis šakalas – mūsų gamtinei aplinkai nebūdinga rūšis. Remiantis pakeistomis medžioklės taisyklėmis, medžioti šakalus bus leidžiama visus metus. Šis pakeitimas įsigalios gegužės 1 d. Medžioti šakalus visus metus leista ir juos įtraukti į invazinių rūšių Lietuvoje sąrašą nuspręsta dėl to, kad kol kas neaišku, kokią įtaką nauja rūšis darys ekosistemai ir kaip atėjūnas prisiderins prie vilkų, lūšių, lapių ir usūrinių šunų kaimynystės.
Taip pat nežinoma, kas taps šakalų pagrindiniu grobiu. Šie gyvūnai gali kelti grėsmę ant žemės perintiems paukščiams. Latvijoje sumedžiotų šakalų skrandžiuose rasta stirnienos. Estijoje paprastasis šakalas irgi paskelbtas invazine rūšimi ir yra įtrauktas į medžiojamųjų gyvūnų sąrašą.
Šakalas priskiriamas šuninių žinduolių šeimai. Jie - visaėdžiai, dažnai maitinasi dvėseliena, ėda smulkius žinduolius, driežus, paukščius ir jų kiaušinius. Šakalai gali ilgai bėgti, išvysto 16 km/h greitį. Aktyviausi prieblandos metu. Gyvena monogamiškomis poromis.
Pasak medžioklės žinovų, šakalas už vilką yra daug mažesnis - gal netgi perpus, o už lapę stambesnis, jo aukštesnės kojos, bet panašumo į pūstauodegę turi. 2013 metų vasarį paprastasis šakalas buvo sumedžiotas ir Estijos miškuose. Beje, tąsyk, kaip ir 2014 metų sausį Latvijoje, nušauta šakalo patelė. Lietuvoje šakalas sumedžiotas šių metų vasario 7 dieną Šakių rajone.
„Šakalai yra ne tik stipresni už lapę, bet ir protingesni, lenda į urvus, kur lapė nesugeba prasiskverbti, gana vislūs“, - šalies žiniasklaidai teigia medžioklės žinovas Ramūnas Keraitis. Jis yra šakalą sumedžiojusio Lekėčių (Šakių r.) medžiotojų būrelio vadovas. Anot medžioklio, skirtingai negu vilkai, šakalai gyvena ne miškuose, o arčiau žmogaus.
„Už šakalus galite dėkoti medžiotojams“
„Lietuvoje vilkai ir toliau sėkmingai medžiojami, nepaisant kaimyninių šalių siūlymo liautis. Medžiojami, nes medžioja pačių medžiotojų pamėgtus taikinius – stirnas, elnius, šernus ir t. t. Taip pat todėl, kad kėsinasi į kažkieno avis ir karves. (…)
Kai kurie valdininkai sako, kad „Lietuvoje turime pakankamai vilkų, galime toliau reguliuoti jų kiekį“, tačiau mūsų giriose vykstantys procesai byloja priešingai – atsirado pirmieji šakalai. Gyvūnai, kurie neaptinkami vilkų pašonėje dėl pastarųjų antagonistinės elgsenos šakalų atžvilgiu. Vos tik apylinkėse pasirodo šakalai, vilkai juos veja. Kai apylinkėse nėra vilkų, šakalai plinta ir užima laisvus plotus.
Šakalai, kaip ir usūriniai šunys (kuriuos mūsų kraštuose užveisė medžiotojai, o dabar negali nuo jų atsiginti), gerai prisitaikantys prie aplinkos, gebantys misti įvairiausiu ėdesiu ir vislūs. Tikėtina, kad jų gretos Baltijos šalių regione ir toliau gausės, nes stambiųjų plėšrūnų mažėja. Panašiai nutiko Šiaurės Amerikoje, kai buvo išmedžioti vilkai ir smarkiai išplito kojotai. Šakalai pretenduos į lapių ir usūrinių šunų nišą ir, jei jiems pasiseks, kentės galybė ant žemės perinčių paukščių ir kiti Lietuvos faunos atstovai. Dar daugiau žalos nei nuo vilkų patirs gyvulininkystės ūkio atstovai“, - specializuotame naujienų apie ekologiją, aplinką, atsakingą gyvenseną ir gamtą portale grynas.lt rašo Daumantas Liekis.
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas

Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 17052
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Šakalas. Canis aureus.

2015-Bal-30 12:13

Šakalas – primti ar naikinti?

delfi.lt
Projektas „Aplinkosauga“
2015 m. balandžio 30 d.

Lietuvoje sumedžiotas pirmasis šakalas jau kurį laiką laukia eilės iškamšai, tačiau jo pasirodymas mūsų šalyje sukėlė kalbas, kurios artimiausiu metu dar tikrai netils. Nuo gegužės mėnesio šiuos gyvūnus leidžiama medžioti visus metus, o taip pat svarstoma ir apie jo įtraukimą į invazinių rūšių Lietuvoje sąrašą.

Niekas iš anksto negali numatyti, kokią žalą dabar gyvenančioms rūšims gali padaryti atklydę šakalai. Nuomonių yra įvairių. Vieni zoologai teigia, kad dar vienas plėšrūnas Lietuvoje nereikalingas, kiti gamtininkai laikosi nuomonės, kad su šakalais teks susigyventi.

Aišku viena: užklydęs šakalas nėra atsitiktinumas, o didžiulių pokyčių šauklys. Stepių gyvūnas savo buveines keičia neatsitiktinai.

Gamtininkas Andrejus Gaidamavičius įsitikinęs, kad šakalų pasirodymas buvo neišvengiamas dėl klimato kaitos. Stepės plečiasi ir vieną dieną jos pakeis Lietuvos miškus.

„Pusė Baltarusijos teritorijos yra stepės iš ten ir atėjo šakalas. Klimatas keičiasi, nemažai kur krenta gruntinio vandens lygis, Lietuva po truputį virsta stepių zona, o šakalai natūraliai į ją plečiasi. Nemanau, kad reikėtų juos įtraukti į invazinių rūšių sąrašą. Tai yra natūraliai plintanti rūšis“, – sakė gamtininkas.

Gamtininkas įsitikinęs, kad šakalų veiklos pėdsako biologinei Lietuvos įvairovei neturėtume pajusti.

„Šakalų mitybinė bazė yra labai panaši į lapių. Jie minta įvairiais smulkiais graužikais. Yra šiek tiek stambesni, todėl gali grasinti ir stirnų jaunikliams, bet žalos daugiau nei lapės neturėtų padaryti“, – sakė jis.

Ūkininkai taip pat neturėtų jausti baimės. Rusijoje ūkininkai kenčia nuo šakalų, bet tik todėl, kad jie mėgsta pasmaguriauti arbūzais. O arbūzų Lietuvoje niekas neaugina.

A. Gaidamavičius nepiešia bendros ateities su šakalais labai tamsiomis spalvomis, bet yra ir kitokių nuomonių, kurios remiasi prasta patirtimi su atklydusiomis gyvūnų rūšimis.

Europoje atsiradusios kanadinės audinės, meškėnai, mangutai, rainiuotieji vėžiai, grundalai ir kiti gyvūnai, kurie smarkiai skiriasi nuo vietinių rūšių, padaro didelę žalą vietinėms ekosistemoms.

Didesni, su vilkais galintys kryžmintis šakalai taip pat gali pasijausti nesulaikomi Lietuvoje, kur nemažai paukščių peri ant žemės, kur kitų plėšrūnų ir tiesioginių jų konkurentų yra per mažai.

Aplinkos ministerijos pozicija sako, kad šiems plėšrūnams Lietuvoje – ne vieta.

„Jis gali paveikti šalies ekosistemą ir sutrikdyti jos pusiausvyrą“, – sako ministras Kęstutis Trečiokas.

Jam pritaria ir zoologas Egidijus Bukelskis. Anot jo, vietinės rūšys per tūkstančius metų pripranta prie plėšrūnų ir žino, ko iš jų tikėtis. Kiekvienas naujas plėšrūnas daro didžiulį poveikį ekosistemoms ir biologinei įvairovei.

Tokios rūšys paprastai yra agresyvesnės nei vietinės, todėl greitai užima pastarųjų gyvenamus plotus, išstumia arba sunaikina jas pačias. Jei šakalas bus pripažintas invazine rūšimi, jis jau bus 36-a rūšis, įtraukta į šį sąrašą.
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas

Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 17052
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Šakalas. Canis aureus.

2015-Bir-02 09:50

nelabai supratau ??? Ką Gedas Vilniaus raj. sumedžiojo 2011 m. šakalą :shock: http://www.lmzd.lt/files/uploaded/medzi ... akalas.pdf
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas

Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 17052
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Šakalas. Canis aureus.

2015-Bir-04 13:47

Nuomonė. Šakalų pavertimas invazine rūšimi būtų didžiulė klaida

Gintarė Žalkauskaitė,
grynas.lt
2015 m. birželio 4 d.

Aplinkos ministerija derinimui su visuomene paskelbė naują Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašo redakciją, į kurią yra įtrauktas šakalas,
po to, kai šį klausimą svarstė Invazinių rūšių kontrolės tarnyba, kurią
sudaro daugiausia Aplinkos ministerijos, Gamtos tyrimų centro, Vilniaus
universiteto darbuotojai ir mokslininkai. Kol kas Lietuvoje žinoma tik
apie vieną nušautą šį žvėrį. GAA „Baltijos vilkas“ pateikė pastabas šiam įstatymo projektui, kuriomis prieštarauja, kad šakalas taptų invazine rūšimi.

Savo pastabose teigiame, kad šakalo įtraukimas į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą yra nepagrįstas nes:

• Šakalas neatitinka invazinės rūšies kriterijų;

• Šakalas Europos Sąjungoje laikomas saugotina rūšimi – šis jo statusas nesuderinamas su invazinės rūšies statusu;

• Šakalas nėra įtrauktas į kaimyninių šalių invazinių rūšių sąrašus.

Invazinės rūšies sąvoka yra apibrėžta Lietuvos Respublikos laukinės gyvūnijos įstatyme ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamente dėl invazinių rūšių. Rūšys, kurios plinta nenatūraliai (yra atvežtos žmonių iš tolimų kraštų), yra vadinamomis svetimžemėmis, o tos, kurios yra ne tik svetimžemės, bet ir daro reikšmingą žalą vietinėms rūšims, laikomos invazinėmis.

Šakalai nuo seno gyvena Europoje, Balkanų pusiasalio šalyse, o paskutiniais dešimtmečiais natūraliai plinta į šiaurę. Jie apsigyveno Vokietijoje, Šveicarijoje, Ukrainoje ir pasirodo vis šiauriau – paskutiniais metais pasiekė ir Baltijos šalis. Estijos ir Latvijos specialistai teigia, kad surinkti duomenys šakalų plitimą leidžia vertinti kaip natūralų, o duomenų apie jų neigiamą įtaką vietinėms rūšims šiuo metu nėra. Todėl šakalo priskyrimas invazinėms Lietuvoje rūšims yra nepagrįstas.

Šakalas yra įtrauktas į Tarptautinę (IUCN) raudonąją knygą, jo statusas Europos Sąjungos šalyse yra įvardintas kategorija „NT“ – rūšis, kuriai gali grėsti išnykimas. Šis statusas buvo nustatytas 2005 metais tuo metu Europos Sąjungai priklausančių 25 šalių, taigi ir Lietuvos. Šakalas yra įtrauktas į pagrindinio Europos Sąjungos gamtosaugos dokumento Buveinių direktyvos V priedą. Tai reiškia, kad šakalas yra saugotina Europoje rūšis. Šis Europos Sąjungoje priimtas šakalo statusas nesuderinamas su invazinės rūšies statusu Lietuvoje.

Šakalai yra pasirodę kaimyninėse šalyse, tačiau nėra laikomi invazine rūšimi. Latvijoje ir Lenkijoje šakalas nėra įtrauktas į invazinių rūšių sąrašus. Estijoje šakalas yra įtrauktas į svetimžemių rūšių sąrašą, tačiau nėra laikomas invazine rūšimi, o dėl jo buvimo svetimžemių rūšių sąraše vyksta diskusijos. Yra surinkta pakankamai duomenų, rodančių, kad šakalas plinta į šiaurę natūraliai ir turi būti traktuojamas kaip nauja mūsų regionui rūšis.

Šakalo priskyrimas invazinėms rūšims Lietuvoje sulaukė tarptautinio atgarsio. Europoje veikianti šakalų apsaugos organizacija GOJAGE kartu su partnerių grupe paskelbė viešą kreipimąsi į Lietuvos Aplinkos ministeriją, kuriame argumentuojama, kodėl šakalas nėra invazinė rūšis, ir patariama atsisakyti minties įtraukti jį į invazinių rūšių sąrašą.
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas

Vartotojo avataras
italjanec
Patyręs medžiotojas
Patyręs medžiotojas
Pranešimai: 855
Užsiregistravo: 2006-Rgp-20 15:42

Re: Šakalas. Canis aureus.

2015-Bir-14 09:13

medziotojas rašė:Ar jau laikas lakinti šunis šakalų medžioklei?

Visą šalį apskriejo žinia, kad vasario 7 d. Šakių r., Lekėčiuose buvo sumedžiotas iš kažkur atklydęs ar Lietuvoje seniau apsigyvenęs, mūsų laukinei gyvūnijai nebūdingas plėšrūnas šakalas. Aplinkos ministerija šakalą nedelsiant įtraukė į visus metus medžiojamųjų gyvūnų sąrašus.
„ŪP“ susisiekė su Lekėčių medžiotojų klubo pirmininku Ramūnu Keraičiu, prašydama pakomentuoti sensaciją. Pasak jo, nieko stebėtino, kad vienas būrelio narys apsiriko šaudamas „lapę“ – per krūmus bėgantį šakalą nesunku sumaišyti su rudauodege. Juolab dabar jų dažnai pasitaiko nušiurusiomis uodegomis. Medžiotojai, apžiūrėdami kritusį gyvūną, kraipė galvas – gal tai šuns ir lapės, gal tai vilko ir šuns hibridas. Tačiau plačiai svečiose šalyse medžiojantis R. Keraitis beveik nedvejodamas nustatė, kad nušautas šakalas.


Leiskite paklausti: Kodel visos salies neapskriejo zinia, kad Lekeciu klubo medziotojas, neteisetai sumedziojes šakala, yra nenubaustas. Dar keisciau yra tai, kadel sito neteisetai sumedzioto gyvuno atvejo, aplinkos ministerija ploja is dziaugsmo rankom, mat darbo atsirado galesim pakeist medziojamu gyvunu sarasa :evil: MRAAD Šakiu agentura nieko nedaro :o
Gal kas galit pakomentuot kodel taip yra?
Jei nezinai ka daryti- nedaryk nieko.

Vartotojo avataras
30-06
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 2045
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 20:49
Miestas: Vilnius

Re: Šakalas. Canis aureus.

2015-Bir-14 12:29

italjanec rašė:
Leiskite paklausti: Kodel visos salies neapskriejo zinia, kad Lekeciu klubo medziotojas, neteisetai sumedziojes šakala, yra nenubaustas. Dar keisciau yra tai, kadel sito neteisetai sumedzioto gyvuno atvejo, aplinkos ministerija ploja is dziaugsmo rankom, mat darbo atsirado galesim pakeist medziojamu gyvunu sarasa :evil: MRAAD Šakiu agentura nieko nedaro :o
Gal kas galit pakomentuot kodel taip yra?

:D Ne tau vienam tokie klausimai iskilo :roll: .Jei neklystu, ta pati situacija buvo ir su meskenais.Veikejas sove tipo i medi isikorusi usuriaka :pardon: Tuo metu meskenas nebuvo itrauktas i medziojamuju gyvunu sarasa :twisted:
Geras veterinorius visad gali padeti blogam sokejui
Neaiskinkit ka turiu daryti,ir as nesakysiu kur turite eiti

medzioklis
Patyręs medžiotojas
Patyręs medžiotojas
Pranešimai: 1219
Užsiregistravo: 2006-Rgs-06 12:13
Miestas: Trakai

Re: Šakalas. Canis aureus.

2015-Bir-30 07:03

Paprastasis šakalas Nuomonė. Šakalų naikinimas – nedovanotina klaida .


Gamtos tyrimų centras, GRYNAS.lt
2015 m. birželio 30 d.


Iš karto po to, kai Lietuvoje, Šakiuose, vasarį buvo sumedžiotas pirmasis šalyje paprastasis šakalas (lot. Canis aureus, angl. Golden Jackal), žiniasklaidos priemonėse pasipylė beveik vien neigiamos reakcijos. Buvo akcentuojama, kad ši rūšis - invazinė ir kad jos atėjimas ateityje atneš ekologines nelaimes. Viešumoje pateikiama informacija beveik visur buvo vienodo pobūdžio – šakalai įvardyti kaip problema, o jų atėjimas nelaukiamas.

Svarbu suprasti, kas yra invazinė rūšis


Šią poziciją parėmė ir akademikai bei valstybinių institucijų atstovai. Jie pabrėžė galimas problemas, kurias sukels šakalai ir vedė šios rūšies pareleles su kita invazine mangutų rūšimi. Beveik tuo pačiu metu Aplinkos ministerija įrašė paprastąjį šakalą į medžiojamų rūšių sąrašą (be jokių kvotų ir be sezoniškumo) ir gegužės 21 dieną paskelbė įsakymo projektą priskirti paprastąjį šakalą prie invazinių rūšių. Žiniasklaidos ir oficialių valdžios atstovų pasiųsta žinutė buvo aiški – paprastasis šakalas šalyje yra nepageidaujamas.
Taigi, ar tai yra naujai ateinančios į Lietuvą ir daug problemų keliančios rūšies aiškus pavyzdys? Ne, ne visiškai taip. Dirbdamas Gamtos tyrimų centre, Vilniuje, parašiau mokslinę publikaciją, kuri artimiausiu metu turėtų būti išspausdinta, apie šakalo statusą Lietuvoje ir jo įtaką aplinkai. Mano nuomone, jeigu Aplinkos ministerija paprastąjį šakalą įtrauks į invazinių rūšių sąrašą, tai bus padaryta ne tik be mokslinio įvertinimo, bet ir pažeis Europos Sąjungos (ES) teisės aktus.Ar Lietuvai reikia bijoti paprastųjų šakalų atėjimo? Ar rūšis turėtų būti pripažinta invazine? Kad galėtume atsakyti į šiuos klausimus, svarbu suprasti, kas yra invazinė rūšis. Neseniai patvirtintose ES nuostatose, invazinė rūšis aiškiai apibrėžiama kaip ta, kuri buvo atvežta žmogaus ir kelia grėsmę tai aplinkai, į kurią ji pateko. Tie patys ES teisės aktai apibrėžia, kad jeigu rūšis migruoja pati dėl aplinkos pokyčių, tarkime, klimato kaitos, ji negali būti traktuojama kaip invazinė. Panašūs invazinės rūšies apibrėžimai yra naudojami pagrindinių aplinkosauginių organizacijų ir šalių vyriausybių pasauliniu mastu.

Patikimi įrodymai, kad šakalai išplito natūraliai

Išsamiai peržiūrėjus visus prieinamus duomenis iš Baltijos ir kitų Europos šalių, nėra jokių patikimų įrodymų, kad paprastieji šakalai buvo introdukuoti žmogaus, atvirkščiai – yra patikimos informacijos, kad jų atėjimą lėmė natūralus jų populiacijos išplitimas iš pietryčių Europos ir Kaukazo. Panašiai kaip ir kitos žinduolių bei paukščių rūšys, paprastųjų šakalų rūšis per pastaruosius 30 metų išplito tiek į šiaurę, tiek į vakarus, sėkmingai savo populiaciją įtvirtindama didesnėje dalyje centrinės Europos, įskaitant Ukrainą, Vengriją ir Slovėniją. Tiesą sakant, 2012 metų pabaigoje, neįskaitant Baltijos šalių, šakalai buvo pastebėti 20 Europos šalių ir 11-oje iš jų buvo patvirtinti veisimosi atvejai. Vėliau ši rūšis aptikta Baltarusijoje, Estijoje, Latvijoje ir Lenkijoje, taip pat ir Lietuvoje.
Dar prieš pirmiesiems šakalams pasirodant Baltijos šalyse, mokslininkai iš visos Europos darė prielaidas, kad rūšis turi potencialą išplisti į rytinę ir centrinę Europos dalį. Nors pirmieji įrašai apie pasirodžiusius šakalus šiaurinėje Estijos dalyje skelbė, kad šios rūšies populiacija labai izoliuota nuo pietinės šakalų populiacijos ir tai paskatino prielaidą, kad rūšis buvo introdukuota žmogaus, vėliau ši prielaida nepasitvirtino. Pasipylė šios rūšies stebėjimai ir kitose teritorijose tarp šiaurinės Estijos ir pietrytinės Europos dalies, įskaitant visas tris Baltijos šalis, Lenkiją ir Baltarusiją. Šis argumentas gerokai plačiau yra pristatytas mano mokslinėje publikacijoje, bet kadangi nėra absoliučiai jokių įrodymų apie paprastojo šakalo introdukavimą, pagrįstai galima pripažinti, kad paprastasis šakalas į Baltijos šalis atkeliavo dėl natūralaus šios rūšies populiacijos paplitimo, o tai reiškia, kad ši rūšis nėra invazinė.

Gali sumažėti lapių

Taip pat yra labai mažai įrodymų, plačiai paskleistam susirūpinimui patvirtinti, kad šakalai turės neigiamos įtakos Lietuvos bioįvairovei. Nors paprastieji šakalai savo išvaizda panašūs į vilkus, savo mityba ir elgsena labiau primena rudąsias lapes (lot. Vulpes vulpes, angl. Red Fox). Paprastųjų šakalų tyrimai iš įvairių jų buveinių ir paplitimo vietovių parodė, kad 60-80 proc. jų mitybos sudaro pelės ir kiti smulkūs žinduoliai, o likusią dalį – kiškiai ir kiti nugaišę gyvūnai. Didesni gyvūnai tokie, kaip elniai ar šernai, yra retas paprastųjų šakalų grobis.
Moksliniai tyrimai iš kitų Europos šalių, kuriose gyvena šakalai, rodo, kad šios rūšies mityba yra beveik identiška kaip rudųjų lapių. Mažai tikėtina, kad bus kitaip šakalams gyvenant Lietuvoje. Taip pat nėra įrodymų, kad paprastieji šakalai turės žymią įtaką kitoms Lietuvoje gyvenančioms rūšims. Vienintelė išimtis – rudosios lapės. Vilkai išstumia šakalus, šakalai dažnai išstumia rudąsias lapes. Taigi lokaliu mastu rudųjų lapių sumažėjimas yra tikėtinas. Kadangi abi šios rūšys minta panašiu maistu, paprastojo šakalo kaip plėšrūno išplitimas Lietuvoje nulemtų rudųjų lapių skaičiaus sumažėjimą.Ar paprastasis šakalas tikrai yra tas gyvūnas, dėl kurio turėtume jaudintis, kad nukentės mūsų gamta? Asmeniškai, tikrai taip nemanau. Vietos žiniasklaidoje Aplinkos ministerijos ir kitų institucijų atstovai paprastojo šakalo pasirodymą lygino su kitomis invazinėmis rūšimis – kanadine audine (lot. Neovison vison), mangutu (lot. Nyctereutes procyonoides) ir paprastuoju meškėnu (lot. Procyon lotor). Tai nėra tinkami palyginimai, nes visos trys išvardytos rūšys, kaip parodė istorija, buvo introdukuotos žmogaus, jie nebuvo kilę iš Europos ir istoriškai niekada neturėjo kontakto su vietinėmis Europos rūšimis. Paprastasis šakalas yra vietinė, Europoje gyvenanti rūšis, turinti kontaktą su dauguma rūšių, kurios gyvena ir Baltijos valstybėse. Mano nuomone, iki šiol diskusijos paprastųjų šakalų tema vyko remiantis ne faktais ir įrodymais. Taigi, kai Aplinkos ministerijai buvo pristatyti argumentai, kodėl paprastasis šakalas neturėtų būti įtrauktas į invazinių rūšių sąrašą, reakcija buvo teigiama ir, mano nuomone, atsakinga. Šiuo metu yra atidėtas sprendimas įtraukti šakalą į invazinių rūšių sąrašą ir Aplinkos ministerija konsultuojasi siekdama užtikrinti teisingą sprendimą dėl rūšies statuso, kuris turėtų būti priimtas artimiausioje ateityje. Taip pat diskutuojama ir kitu klausimu, ar neribojama paprastųjų šakalų medžioklė neprieštarauja ES teisės aktams. Kai tinkamas šakalo statusas bus patvirtintas, reikėtų peržvelgti ir šį klausimą. Visi sprendimai dėl šakalų Lietuvoje turėtų būti priimami remiantis moksliniais duomenimis ir pagrįsti faktais bei įrodymais. Kartu su platinama mano moksline publikacija ir netrukus planuojamomis paskelbti svarbiomis naujausiomis studijomis dėl rūšies teisinio statuso Europoje, aš tikiuosi labiau subalansuotos diskusijos šiuo klausimu artimiausioje ateityje.O kol kas GRYNAS.lt skaitytojų norėčiau paprašyti pamąstyti apie šakalus – jie nėra pavojingi, jie tikrai neatneš nelaimės vietinei aplinkai, taigi kodėl ši rūšis negalėtų būti Baltijos valstybių regiono ekosistemos dalis?

Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 17052
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Šakalas. Canis aureus.

2016-Gru-18 20:43

Šakalas sumedžiotas. Endriejavo MB. 2016.12.18

šakalas.jpg


Įdomu ar tikrai šakalas ?!
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas

Vartotojo avataras
30-06
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 2045
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 20:49
Miestas: Vilnius

Re: Šakalas. Canis aureus.

2016-Gru-18 21:51

:lol: Bajeristas.Kazkoki laikina pasigrioves,a anas ne bais laimingas bo da su kelienu paspaust reik ka nepabegt.Gal kiek per stipriai myga nes sunekui liezuvis ant kaktos lipa :D
Geras veterinorius visad gali padeti blogam sokejui
Neaiskinkit ka turiu daryti,ir as nesakysiu kur turite eiti

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 14 ir 0 svečių