Page 1 of 56

Gyvūnų ir paukščių ligos.

Posted: 2011-Jun-28 16:09
by medziotojas
Kas yra klasikinis kiaulių maras?


Klasikinis kiaulių maras (KKM) yra pavojinga užkrečiama virusinė kiaulių liga.
Kokie klinikiniai ligos požymiai?
Ligos inkubacinis periodas trunka 1–9 dienas, bet gali užsitęsti ir iki kelių savaičių.
Yra trys šios ligos formos: ūminė, lėtinė ir lengva.
• Ūmi forma labai virulentiška, sukelianti kiaulių karščiavimą, itin padidina kiaulių kūno temperatūrą. Kiti požymiai ūmios formos yra traukuliai ir sumažėjęs apetitas. Ūmios formos ligos požymių negalima pastebėti dar kelias dienas po infekcijos. Kiaulės gaišti pradeda per 5–14 dienų nuo ligos pradžios.
• Lėtinė forma sukelia panašius klinikinius požymius, tačiau jie yra silpniau išreikšti nei ūmios formos. Kiaulėms dažnai pasitaiko pilvo odos pakitimai, raudonos spalvos dėmės aplink ausis ir galūnes. Kiaulės, sergančios lėtine KKM forma, gali išgyventi ilgiau kaip 100 dienų nuo ligos infekcijos.
• Švelni arba kliniškai nepastebima forma, KKM retai sukelia pastebimus klinikinius požymius. Užsikrėtusios kiaulės kenčia trumpalaikius ligos požymius, dažnai pasitaiko pagerėjimo tarpsniai. Švelni KKM forma sukelia reprodukcines nesėkmes. Pakyla kūno temperatūra, apatija, kiaulės beveik visą laiką guli.
Taip pat klasikiniu kiaulių maru sergantiems gyvuliams pasireiškia: pūlinis konjunktyvitas, tamsiai rudas šlapimas, kraujosrūvos odoje, nerviniai reiškiniai. Iš nosies bėga kraujas. Gimsta negyvi, gyvi, bet užkrėsti paršeliai, pasireiškia abortai, vaisiaus mumifikacija.
Klausimai ir atsakymai apie klasikinį kiaulių marą

Ar saugu vartoti kiaulieną?
Taip saugu. Klasikinio kaulių maru sergančios kiaulės naikinamos. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba kontroliuoja Lietuvoje parduodamos mėsos saugą – rinkoje esantys produktai saugūs vartoti.
Kaip liga plinta?
Klasikinio kiaulių maras perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma. Per ūkio lankytojus. Netiesioginio kontakto būdu per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą ir t. t., šeriant kiaules netinkamai apdorotomis virtuvių atliekomis. Ši liga per placentą perduodama vaisiui.
Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis.
Ar buvo ankščiau Lietuvoje diagnozuota ši liga?
1990, 1991, 1992 m. užregistruoti pavieniai ligos atvejai, kurie neišplito. Klasikinis kiaulių maras buvo nustatytas ir tarp šernų. Paskutinis ligos atvejis buvo nustatytas 2009 m. Panevėžio rajone.
Ar šia liga gali susirgti žmonės?
Klasikinio kiaulių maro liga žmonėms nepavojinga. Ją serga tik kiaulės ir šernai. Gaišimas nuo šios ligos kiaulių ūkiuose sudaro 80–100%.
Kaiap kiaulių savininkai gali apsaugoti savo kiaules?
Kiaulių savininkai, kurie įtaria, kad jų kiaulės serga, turi nedelsiant kreiptis į savo vietos veterinarijos gydytoją arba Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnus.
Imantis šių veiksmų, kiaulių savininkai gali apsaugoti savo kiaules:
• Patikrinkite kiaules ne mažiau kaip du kartus per savaitę dėl neįprastų požymių ar elgesio.
• Stebėti naujai įsigytų kiaulių sveikatos būklę.
• Izoliuoti sergančias kiaules, kol bus nustatyta ligos priežastis.
• Vengti laukinių gyvūnų kontakto su naminiais gyvūnais.
• Laikytis biosaugos priemonių, tokių kaip valyti ir dezinfekuoti drabužius, įrangą ir transporto priemones, įvažiuojančias į fermą ir išvažiuojančias iš jos.
• Neleisti į ūkį pašalinių asmenų, transporto priemonių.
Kokia profilaktika ir ligos likvidavimo priemonės?
Gydymo nuo šios ligos nėra, sergančios kiaulės ar šernai naikinami.

Ūkyje atliekama dezinfekcija, ribojamas kiaulių transportavimas, stebimi aplinkiniai ūkiai.

Kas daroma, kad ši liga neišplistų į kitus kiaulių ūkius?
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba imasi visų būtiniausių šios ligos kontrolės ir likvidavimo priemonių:
• kiaulių maro ligos židinio vietoje nustatomas karantinas;
• siekiant apsaugoti aplinkines gyvulių fermas nuo galimo ligos plitimo laikinai uždraudžiamas bet koks kiaulių išvežimas iš šios teritorijos.
• aplink ligos židinį nustatomos 3 ir 10 km spindulių apsaugos ir priežiūros zonos.
• sustiprinama aplinkinių kiaulių fermų kontrolė: atliekami gyvulių klinikiniai ir laboratoriniai kraujo tyrimai.
• atliekami nušautų šernų laboratoriniai tyrimai
Ūkininkus, auginančius kiaules, prašome stebėti auginamų kiaulių sveikatos būklę bei taikyti biosaugos priemones. Taip pat įtarus ligą informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą nemokamu visa parą veikiančiu telefonu 8 800 40 403 arba teritorinių valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų Skubios veiklos ir užkrečiamųjų ligų kontrolės centrus, kurie taip pat budi visą parą, ar pranešti privačiam veterinarijos gydytojui.

Klasikinis kiaulių maras žmonėms nepavojinga liga.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba
Siesikų g. 19, LT-07170 Vilnius
Tel. (8 5) 240 4361
Faks. (8 5) 240 4362
El. paštas vmvt@vet.lt
http://www.vmvt.lt

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba
Siesikų g. 19, Vilnius LT-07170
Tel. (8~5) 240 4361
Faks. (8~5) 240 4362
El. paštas vvt@vet.lt
http://www.vet.lt

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Nov-21 11:45
by medziotojas
Latvijoje klasikinio kiaulių maro virusas nustatytas laukiniams šernams

DELFI.lt
2012 m. lapkričio 20 d.



Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad 2012 m. lapkričio 16 d. Latvijoje, rytiniame Kraslavos regione, Ludzos apylinkėse, netoli sienos su Baltarusija ir Rusija (apie 150 km iki Lietuvos pasienio) buvo nustatytas klasikinio kiaulių maro protrūkis laukiniuose šernuose. Informacinis pranešimas apie ligą išplatintas Europos Sąjungos Vieninga gyvūnų pavojingų užkrečiamųjų ligų sistema (ADNS).
Klasikinio kiaulių maro (KKM) antikūniai buvo nustatyti ištyrus 2 sumedžiotus šernus, vykdant nacionalinę stebėsenos programą. Pakartotinai mėginiai ištirti Europos Sąjungos klasikinio kiaulių maro referentinėje laboratorijoje, kur ir buvo patvirtintas susirgimas ir išskirtas KKM virusas. Šiuo metu mokslininkai tiria, kokio tipo virusu buvo užsikrėtę Latvijoje sumedžioti šernai.
Kraslavos ir aplinkiniuose regionuose buvo taikytos visos apsaugos priemonės, būtinos ligos plitimui sustabdyti.
Klasikiniu kiaulių maru žmonės neserga. Ši liga dažniausiai būdinga kiaulėms ir laukiniams šernams. Liga plinta tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju. Netiesioginio kontakto būdu liga plinta per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą ar šeriant kiaules netinkamai apdorotu maistu. Klasikiniam kiaulių marui išplitus kiaulių ūkiuose, ūkininkai patiria didelius ekonominius nuostolius, įtakojama tolimesnė kiaulininkystės plėtra.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba Lietuvoje nuolat vykdo klasikinio kiaulių maro stebėseną. Šiemet jau ištirta 4 749 kiaulių ir šernų mėginių, visų tyrimų atsakymai neigiami. Mūsų šalyje klasikinis kiaulių maras pasireiškė 2009 m. ir 2011 m. Šiais metais liga pasireiškė Vengrijoje, Mongolijoje ir Rusijoje.
Atsižvelgiant į tai, kad pavojinga užkrečiamoji liga nustatyta kaimyninėje valstybėje, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ragina kiaulių laikytojus griežtai laikytis kiaulių laikymo vietų biologinio saugumo reikalavimų, užtikrinti, kad ūkiuose nesilankytų pašaliniai asmenys, stebėti laikomų kiaulių sveikatos būklę. Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas pasienio regionuose su Latvija ir Baltarusija esančioms kiaulių laikymo vietoms.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba numato laikinai uždrausti šalutinių gyvūnų produktų iš Latvijos perdirbimą Lietuvoje.
Esant bet kokiam užkrečiamosios ligos įtarimui kiaulių laikymo vietose ar pastebėjus nugaišusius šernus, prašome informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visa parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403.

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Nov-30 06:42
by medziotojas
Kiaulių maras – jau Lietuvos pašonėje

Audrė SRĖBALIENĖ
LR korespondentė
2012-11-30

Latviją grybštelėjo klasikinis kiaulių maras. Rusija reagavo kaipmat ir latviškiems kiaulienos gaminiams užkirto kelią. Kiaulės ir skerdiena iš Latvijos į mūsų šalį bei tranzitu gabenama be kliūčių.
Latvijos kiaulių augintojai padėtį stebi užgniaužę kvapą. Užvakar trijuose smulkiuose ūkiuose klasikinis maras buvo nustatytas septyniolikai kiaulių. Visos jos utilizuotos.
Tačiau maras toliau plinta tarp šernų. Būtent jie ir yra pavojingiausias infekcijos šaltinis.

Rusai uždarė vartus

Prieš porą savaičių šios ligos antikūnų buvo aptikta šernų, sumedžiotų rytiniame Kraslavos regione, esančiame netoli sienos su Rusija ir Baltarusija, kraujyje. Lietuvą nuo šios teritorijos skiria apie 150 kilometrų.
Šiuo metu sanitarinė zona – 40 kilometrų spinduliu aplink maro židinį esanti teritorija – stebima itin akylai.
Rusija vakar užtrenkė duris kiaulienos gaminių importui iš Latvijos. Tiesa, pastaruoju metu kaimynai į ją neeksportavo nei gyvų kiaulių, nei skerdienos.

Prekyba nesustojo

Kol kas iš Latvijos skerdyklų į Lietuvą uždrausta atgabenti tik subproduktų, kurie iki šiol buvo utilizuojami įmonėje Rietave.
Tačiau ir kiaulės, ir skerdiena iš kaimyninės valstybės į Lietuvą bei kitas ES valstybes gabenamos be trikdžių. Tai baugina mūsų ūkininkus.
„Stebime viską išpūtę akis ir pastatę ausis.
Niekas juk tiksliai nežino, ar kiaulių maro židinys Latvijoje lokalizuotas. Kiaulidėse jis dar tik pasirodė.
Bet maras yra įsisukęs tarp šernų, o jiems neegzistuoja nei valstybių sienos, nei uždaros teritorijos”, – kalbėjo Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos viceprezidentas Algirdas Vaškelis.
Biržuose, netoli Latvijos sienos, esančios skerdyklos „Agaras” vadovas Petras Vainoras patikino, kad įmonė neimportuoja kiaulių iš Latvijos.
Todėl tiesioginės grėsmės atsivežti viruso lyg ir nėra.
„Ligą platina šernai, tad reikia budrumo, nes skaudžios maro patirties turime per akis”, – kalbėjo P.Vainoras.
„Agaro” vadovo teigimu, kiaulių maras pavojingiausias didelėms fermoms, į kurių teritorijas nuolat suka vilkikai, iš kitų valstybių atgabenantys ar į jas išvežantys kiaules.

Įsitraukė ir medžiotojai

„Padėtis sudėtinga”, – neslėpė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.
Šiuo metu visi šios tarnybos padaliniuose dirbantys veterinarijos gydytojai ir medžiotojai yra įpareigoti stebėti situaciją ir ištirti kiekvieną sumedžiotą šerną, ar jis nėra užsikrėtęs maru.
„Mūsų šalies ūkininkai perka Latvijoje ir augina paršelius. Perkama ir kiaulių skersti.
Bet visi šie gyvuliai, prieš įvežant juos į Lietuvą, yra ištiriami Latvijoje. Kol kas dėl maro pavojaus signalų nesulaukėme”, – sakė M.Masiulis.
Jei tik maras peržengtų nustatytą sanitarinę zoną, gabenti kiaules ar kiaulieną į mūsų šalį ar per ją būtų uždrausta.

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Dec-03 19:17
by jes
10 taisyklių, kaip apsisaugoti nuo klasikinio kiaulių maro

GRYNAS.lt
2012 m. gruodžio 3 d.


Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad praėjusią savaitę Latvijoje, Svarinu ir Piedrujas apylinkėse esančiose 3 kiaulių laikymo vietose, nustatyti nauji klasikinio kiaulių maro protrūkiai.

Atsakingų Latvijos institucijų teigimu, viruso išplitimui įtakos galėjo turėti kontaktas su laukine fauna.

„Vertindama pavojingos užkrečiamosios ligos išplitimo riziką, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra uždraudusi iš užkrėstos zonos vežti šalutinius gyvūninius produktus perdirbti į Lietuvos šalutinių gyvūninių produktų perdirbimo įmones. Tačiau būtina atkreipti ir prekiautojų gyvais gyvūnais, o taip pat ir medžiotojų dėmesį, kad nesilaikant griežtų biosaugos reikalavimų, kyla reali grėsmė klasikinį kiaulių marą sukeliantį virusą atvežti ir į mūsų šalį“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.
Jo teigimu, vakcinavimas nuo klasikinio kiaulių maro mūsų šalyje nėra vykdomas būtent dėl rizikos išplatinti pavojingą virusą. „Mūsų šalies kiaulių laikytojai ir medžiotojai turėtų prisiminti, kad gydymo nuo šios ligos nėra – sergančios kiaulės ar šernai yra naikinami. Kaip tik todėl mūsų specialistai nuolat organizuoja praktinius susitikimus su privačiais veterinarijos gydytojais. Aptariama, kaip turi būti vykdoma gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolė bei laikomasi sugriežtintų biosaugos reikalavimų ne tik kiaulių, bet ir kitų gyvūnų laikymo vietose, nuolat akcentuojama šių priemonių taikymo svarba kiekviename ūkyje“, – pabrėžė V. Paulauskas.
Kiaulių laikytojams ir kitiems susijusiems asmenims Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai parengė 10 pagrindinių taisyklių, kaip apsaugoti savo gyvulius nuo pavojingos užkrečiamosios ligos:

1. Nepirkti ir neatsivežti kiaulienos ir jos gaminių iš užkrėstų zonų ir trečiųjų šalių.

2. Nešerti kiaulių gyvūninio maisto atliekomis.

3. Aptverti kiaulių laikymo vietą. Kontroliuoti, kad į kiaulių laikymo vietas nepatektų laukiniai ar neprižiūrimi (valkataujantys) gyvūnai.

4. Neįsigyti ir neįvežti į ūkį naujų kiaulių iš bandos, kurios sveikatos būklės neįvertino veterinarijos gydytojas (reikalauti tai patvirtinančios pažymos).

5. Užtikrinti, kad pašaliniai asmenys nepatektų į kiaulių laikymo vietą ir patalpas.

6. Transporto priemonės, vežančios kiaules, į ūkio teritoriją turi įvažiuoti tik išplautos ir išdezinfekuotos (reikalauti tai patvirtinančio dokumento).

7. Papildomai dezinfekuoti į kiaulių laikymo vietą įvažiuojančių transporto priemonių ratus, o įeinant į kiaulių laikymo patalpas - dezinfekuoti avalynę.

8. Kiaulėms skirtus pašarus laikyti taip, kad prie jų negalėtų prieiti laukiniai gyvūnai. Kiaulėms girdyti tiekti tik švarų vandenį.

9. Reguliariai stebėti kiaulių sveikatos būklę ir esant nors menkiausiam užkrečiamosios ligos įtarimui (pakitus gyvūno elgesiui, atsiradus kitiems požymiams) – tokį gyvūną nedelsiant izoliuoti ir kreiptis į teritorinę valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.

10. Turėjus kontaktų su šernais (medžioklės metu, ar dorojant šernieną), kiaulių laikymo vietoje nesilankyti bent 48 valandas, o apie turėtą kontaktą su šernais informuoti kiaulių laikymo vietos atsakingą asmenį. Medžiotojai, kurie patys laiko kiaules, po medžioklės į kiaulių laikymo vietą turėtų eiti tik kruopščiai nusiprausę po dušu, pasikeitę rūbus ir dezinfekavę avalynę.

Ar žinojote kad...

Klasikinį kiaulių marą sukeliantys virusai neatsparūs aukštai temperatūrai: 71 oC temperatūroje jie išlieka gyvi apie minutę, o 37 oC – nuo 7 iki 15 dienų. Tačiau virusai net kelis mėnesius išlieka gyvybingi šaldytuvo +4 oC temperatūroje ir daugiau kaip 3 metus – užšaldytoje mėsoje.

Virusas kiaulių garduose gyvybingu gali išlikti iki 4 savaičių, ypač šaltuoju metų laiku.

Sergančios kiaulės su krauju, išskyromis (įvairios ištakos iš snukio, akių, šlapimas, išmatos ar sperma) platina virusus į aplinką. Užsikrėtusios kiaulės užkratą pradeda platinti dar iki matomų ligos klinikinių požymių pasireiškimo. Lėtine liga sergančios kiaulės virusus platina nuolatos arba protarpiais keletą mėnesių.

Kiaulės užsikrečia suėdusios užkrėstų pašarų ar įkvėpusios virusų. Taip pat gali užsikrėsti tiesioginio ar netiesioginio kontakto metu, per gleivines ir pažeistą odą. Užsikrėtusios paršavedės gali atvesti užkrėstus paršelius. Virusai dažnai išplinta, kai kiaulės šeriamos maisto atliekomis. Kiaulidėse virusai išplatinami tiesioginio ir netiesioginio kontakto būdu su apyvokos daiktais, mechaniškai juos gali pernešti vabzdžiai, paukščiai ir kiti naminiai ar laukiniai gyvūnai.

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Dec-04 10:59
by medziotojas
Kad apsaugotų kiaules, tikrina šernus

Dėl kaimyninės Latvijos Svarinų ir Piedrujos apylinkėse esančiose trijose kiaulių laikymo vietose klasikinio kiaulių maro protrūkio Panevėžio maisto ir veterinarijos tarnyba ėmėsi priemonių užkirsti kelią pavojingai ligai plisti į mūsų regioną.
Pasak tos tarnybos viršininko Valdemaro Kontauto, veterinarijos gydytojams nurodyta griežčiau kontroliuoti kiaulių ūkius. Kadangi kiaulių maro užkratą nešioja šernai, medžiotojų paprašyta šiuos sumedžiotus gyvūnus atvežti tirti.
Panevėžio medžiotojų ir žvejų draugijos vadovo Petro Narbuto žiniomis, tokius nurodymus kol kas gavo tik su Latvija besiribojančių Pasvalio ir Rokiškio rajonų medžiotojų būreliai. Panevėžio miesto ir rajono medžiotojai privalo tyrimams pristatyti tik kritusius šernus.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informavo, kad dėl kiaulių maro grėsmės uždrausta iš užkrėstos zonos vežti šalutinius gyvūninius produktus perdirbti į Lietuvos šalutinių gyvūninių produktų perdirbimo įmones.
Specialistų teigimu, klasikinio kiaulių maro liga perduodama tiesioginiu kontaktu su ekskrementais, sekretais, krauju, sperma, per ūkio lankytojus. O netiesiogiai – per apkrėstą inventorių, drabužius, transportą ir kt. Liga per placentą perduodama vaisiui.
Paukščiai, musės ir žmonės gali pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas jas neapdorotomis maisto atliekomis.
Jei Latvijoje pavojinga liga toliau plis, bus uždrausta prekyba gyvomis kiaulėmis, kiauliena ir kiaulienos produktais iš šios šalies.
„Nuolat palaikome ryšius su latviais, stebime situaciją savo regione. Laukiame, kad paspaustų šaltukas. Kiaulių maro virusas šaltyje žūsta. Tam pakaktų 10 laipsnių šalčio“, – sakė V.Kontautas.
Trijuose Latvijos ūkiuose buvo laikoma 16 kiaulių. Aplinkui šiuos klasikinio kiaulių maro židinius nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos, atlikta dezinfekcija, kiaulės buvo sunaikintos.
Šiais metais Latvijoje kiaulių maro atvejai užregistruoti Kraslavos regione, čia buvo nustatyti aštuoni šernai, sirgę šia pavojinga liga.
Klasikinio kiaulių maro atvejai šiais metais buvo nustatyti ir Rusijos Federacijoje. Pastarąjį kartą ši liga mūsų šalyje užfiksuota 2011-aisiais Jonavoje.

Panevėžio apskrityje kiaulių maras registruotas 2009 metais Krekenavos seniūnijoje esančioje danų valdomoje bendrovėje „Pasodėlė“.
Klasikinis kiaulių maras žmonėms nepavojingas. Juo serga tik kiaulės ir šernai.

Inga SMALSKIENĖ, Sekunde.lt

2012-12-04

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Dec-04 16:10
by medziotojas
Rusijos laukinėje faunoje toliau plinta Afrikinis kiaulių maras

15min.lt

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba gavo informaciją apie naujus Afrikinio kiaulių maro atvejus Rusijoje. Nauji ligos židiniai nustatyti Tverės regione, laukinių šernų tarpe. Pirmieji užsikrėtę žvėrys rasti Zavidovo kaimo medžioklės apylinkėse.

Viename iš laukinių gyvūnų maitinimo ir medžioklės plotų Zavidovo kaime buvo rasti keturi negyvi šernai. Atlikus patologinių mėginių laboratorinius tyrimus, buvo patvirtinta Afrikinio kiaulių maro diagnozė. Židinio vietoje atsakingos institucijos ėmėsi būtinų specialiųjų priemonių užkrato plitimui sustabdyti – šernų gaišenos sunaikintos, teritorija dezinfekuota.

Šių metų lapkričio 29 d. Rusijos veterinarijos specialistai pranešė apie dar vieną afrikinio kiaulių maro židinį to paties Tveres regiono Kesovogorskio (Kesovogorsky) srityje. Ištyrus šioje srityje sumedžiotų septynių laukinių šernų patologinius mėginius, trims identifikuotas Afrikinis kiaulių maras.

„Afrikinis kiaulių maras plinta ne tik per užsikrėtusius gyvūnus, jo virusas gali būti platinamas pervežant gyvulius, šeriant kiaules maisto atliekomis, ūkiuose nesilaikant biologinės saugos reikalavimų. Šios užkrečiamosios ligos sukėlėjus gali pernešti ir asmenys, lankęsi gyvūnų užkrečiamųjų ligų židiniuose, medžioklėse ar laukinių gyvūnų pirminio apdorojimo vietose, skerdyklose, gyvūninės kilmės atliekų tvarkymo vietose. Reikėtų priminti, kad gyvulių laikytojai, kurių ūkiuose ketina apsilankyti asmenys iš užsienio šalių, apie tokius vizitus privalo informuoti teritorines valstybines maisto ir veterinarijos tarnybas. Taip pat gyvulių augintojams nereikėtų pamiršti, jog ūkinių gyvūnų šėrimui draudžiama naudoti maisto atliekas iš viešojo maitinimo ir prekybos įmonių”, – komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas Mantas Staškevičius.

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Dec-10 16:55
by medziotojas
Na :Bravo: ignalinski - ar teisybė kad pas jus raj. rado kritusių šernų ?

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Dec-11 09:19
by laukinis
Joniski- viena aausim giredejau yr.

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Dec-11 10:23
by Alguzas
medziotojas wrote:Na :Bravo: ignalinski - ar teisybė kad pas jus raj. rado kritusių šernų ?
Ignalinoi dar negirdėjau,girdėjau kad Biržuose jau krenta..

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Dec-11 10:35
by marcco
kam čia ta panika? gi jei būtų rasta kritusių - tuoj būtų tiriama ir jei įtarimai dėl maro pasitvirtintu būtų informuojama tikrai plačiau, negu tik "girdėjau".. marods čia didžiulės baimės achotniku tarpe pagimdyta paranoja.. :cool:

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Dec-11 10:36
by fukas
marcco wrote:kam čia ta panika? gi jei būtų rasta kritusių - tuoj būtų tiriama ir jei įtarimai dėl maro pasitvirtintu būtų informuojama tikrai plačiau, negu tik "girdėjau".. marods čia didžiulės baimės achotniku tarpe pagimdyta paranoja.. :cool:
o gal ten tuos šernus Baltijos vilkai nužudė brutaliu būdu...

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Dec-11 10:37
by medziotojas
Kiek žinau - vakar buvo LMŽD valdybos posėdis šia tema :cool:

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Dec-11 11:06
by fukas
medziotojas wrote:Kiek žinau - vakar buvo LMŽD valdybos posėdis šia tema :cool:
na na ir įdomu ką galėjo gudraus nusvarstyti LMŽD valdyba šiuo klausimu :twisted: :ROFL:

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Dec-11 21:21
by saulys27
Visus šernus išguldyti kol nekrito :evil:

Re: Klasikinis kiaulių maras.

Posted: 2012-Dec-12 10:10
by medziotojas
Kiaulių maras gali pakoreguoti eksportą

BNS


Lietuvos kiaulių augintojai prognozuoja, kad greitai gali tekti dirbti tik šalies vidaus rinkoje dėl kiaulių maro.

„Verslo žinios“ rašo, kad Latvijoje ir Baltarusijoje užfiksuota kiaulių maro židinių, todėl tikimybė, kad ši liga ateis ir į Lietuvą bei bus stabdomas gyvų kiaulių bei dalies gaminių eksportas, gana didelė.
„Deja, bet šernams, kurie platina užkratą, niekas nepasakė apie sienos kontrolės punktus. Nuo Latvijoje aptikto židinio iki mūsų maždaug 100 kilometrų. Tai sienų sankirta su Rusija ir Baltarusija. Tikimybė, kad sergantys gyvūnai ateis pas mus, didelė“, – sakė Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas.
Anot jo, ligų židiniai artėja ir ūkininkams reikia ruoštis dirbti vidaus rinkoje, kas augintojams reikštų mažėjančias kainas.
„Pavojus didelis, nes ligą nešioja ne naminės kiaulės, bet šernai, kurie klajoja per kelias valstybes. Jau ribojame kritusių gyvūnų iš Latvijos gabenimą į Rietavo utilizacijos įmonę“, – teigė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius.

Apie galimą kainų mažėjimą, jei Lietuvoje bus rastas ligos židinys, kalba tiek augintojai, tiek perdirbėjai. Nesutariama tik iki kiek jos gali kristi.