Gyvūnų ir paukščių ligos.

Post a reply


This question is a means of preventing automated form submissions by spambots.
Smilies
:) :( :D :lol: :ROFL: :cool: :Yahoo!: :x :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :o :shock: :crazy: %) :P :Rose: :Search: =@ :Bravo: :good: :bad: :sorry: :pardon: :beer: :no: :friends: O:-)
View more smilies

BBCode is ON
[img] is ON
[url] is ON
Smilies are ON

Topic review
   

Expand view Topic review: Gyvūnų ir paukščių ligos.

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2022-May-05 08:47

Kretingos ir Skuodo medžiotojams pasiūlė AKM likvidavimo tarp šernų planą



2022 Gegužės 4
Autorius: Agroeta



Kretingos ir Skuodo rajonuose fiksuojant vis daugiau afrikinio kiaulių maro (AKM) užsikrėtimo atvejų, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) inicijavo susitikimą su šių regionų medžiotojais, siekiant aptarti tolimesnius veiksmus naikinant šernų populiacijoje tebeplintantį pavojingą virusą.

Tai, kad situacija šiose Žemaitijos vietovėse ganėtinai sudėtinga ir išlieka didelė tikimybė naujiems AKM atvejams, patvirtina VMVT turimi duomenys. Per daugiau kaip pusmetį AKM virusas Kretingos ir Skuodo rajonų teritorijose buvo nustatytas net 130 vietų 483 šernams (470 nugaišusių ir 13 sumedžiotų). Šių laukinių gyvūnų gaišenų randama kone kasdien.

Balandžio 29 d. Skuodo rajono savivaldybėje vykusiame susitikime AKM situacija aptarta plačiau, akcentuota, kad didelį indėlį sumažinant ligos plitimą skiria medžiotojai – ieškodami, surinkdami ir naikindami sirgusių šernų gaišenas.

VMVT atstovai medžiotojams plačiau pristatė Čekijos ir Belgijos sėkmės pavyzdžius, kur sugebėta visiškai pašalinti AKM virusą. Taip pat pristatytas mokslinis šiose šalyse naudotų veiksmų pagrindimas. Minėta, kad tam turėjo būti sudarytos palankios sąlygos, tarp jų ir 2 mėnesių ramybės laikotarpis, per kurį buvo laikinai sustabdyta medžioklė ir intensyviai renkamos šernų gaišenos, kaip viruso šaltiniai, taip pat sumažintas miške vykdytų darbų intensyvumas.

VMVT pasiūlė AKM viruso naikinimo veiksmų planą konkrečiose medžioklės klubų teritorijose. Klubuose, kuriuose nustatytas AKM virusas, turėtų ir toliau būti ieškoma kritusių šernų gaišenų, kai kur pakeistos šernų jaukinimo vietos tam, kad sergantys šernai koncentruotųsi kuo mažesnėje teritorijoje, bei intensyvinti likusių gyvų šernų sumedžiojimą ir gaišenų ištyrimą AKM atžvilgiu.

Taip pat buvo kalbėta apie tai, kad besiribojančiuose su AKM užkrėsta teritorija medžioklės klubuose labai svarbu reguliuoti šernų populiaciją, kad šernų bandoms nebūtų poreikio ieškoti mitybinių teritorijų ir migruoti į virusu užkrėstas vietas.

Susitikime pažymėta, kad stebint AKM plitimo spartą šernų populiacijoje, galima prognozuoti, kad virusas dar labiau plis, todėl medžiotojų bendruomenės paprašyta apsvarstyti pasiūlytą planą ir kiek galima greičiau išsakyti savo nuomonę apie galimybes imtis jį įgyvendinti ilgai neatidėliojant. Tikimasi, kad tolesnis aktyvus medžiotojų įsitraukimas leis dar efektyviau kovoti su šia sunkiai pažabojama užkrečiamąja liga.

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2022-Mar-25 15:37

Mokslininkai spartesnei šernų gaišenų paieškai siūlo netgi matematiką pasitelkti


2022 Kovo 24
Autorius: Agroeta



Afrikinis kiaulių maras (AKM) dar niekada istorijoje nebuvo taip plačiai paplitęs. Virusas jau nustatytas beveik visuose žemynuose. Ši užkrečiama liga, ne tik naikina ištisus kiaulių ūkius, tačiau dėl prekybos apribojimų gali pridaryti ir didelių ekonominių nuostolių šalims.

Europoje AKM dažnai plinta per šernus, o ligų plitimą laukinėje faunoje yra ypač sunku suvaldyti. Pagrindinė ir efektyviausia priemonė, siekiant užkirsti kelią AKM viruso plitimui yra greitas užsikrėtusio šerno gaišenos suradimas ir utilizavimas.

Siekdami atrasti įrankius, kurie optimizuotų šernų gaišenų paiešką ir suteiktų rekomendacijas šalims, kuriančioms šernų gaišenų paieškos strategijas Jungtinių tautų maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) kartu su Barselonos autonominio universiteto (Ispanija) modeliavimo ekspertais bei Lietuvos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ligų kontrolės specialistu Dr. Mariumi Masiuliu atliko tyrimą.

Primą kartą, specialistai taikydami matematinį modulį, išanalizavo beveik 22 000 AKM užkrėstų šernų gaišenų, rastų 2017–2021 m., Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, Vokietijoje, Serbijoje. Tyrimo išvados parodė, kad šernai dažniausiai nugaišta labai panašias gamtines sąlygas turinčiose vietovėse, tai sunkiai prieinamose ir tankiai apaugusiose, drėgnose ir saulės neapšviestose ​​vietose.

„Vienintelė galimybė suvaldyti ligos plitimą yra kuo greičiau rasti ir sunaikinti šernų gaišenas po AKM patekimo į naują teritoriją, pašalinant viruso šaltinį. Šio tyrimo išvados ir duomenys leis šalims, kurios jau susiduria su viruso plitimu laukinėje gamtoje, greičiau ir tikslingiau ieškoti gaišenų, susikurti efektyvią paieškų strategiją, atsižvelgiant į savo šalies gamtines sąlygas“ - teigė tyrimo dalyvis, Dr. Marius Masiulis.

Pasak FAO gyvūnų sveikatos pasirengimo eksperto, Mark Hovari „Remiantis šiuo moksliniu tyrimu, radus AKM užkrėstą šerną, optimali strategija turėtų būti per savaitę laiko apieškoti vietovę esančią dviejų kilometrų atstumu nuo surastos gaišenos. Kaip ir parodė duomenų sugretinimas, didžiausia tikimybė rasti AKM užkrėstų šernų gaišenų yra perėjimuose tarp miško ir krūmynų bei žaliosiose miesto teritorijose ir mišriose miško zonose.“

Šio darbo rezultatai, paskelbti recenzuojamame žurnale, kuriame pateikiama vertingų rekomendacijų šalims ir medžioklės plotų naudotojams, kaip sukurti šernų gaišenų paieškos strategiją ir kaip galima greičiau rasti ir saugiai sunaikinti AKM užkrėstų šernų gaišenų: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/tbed.14504

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2022-Mar-18 12:49

Radę – nelieskite: Lietuvoje bus išmėtyta pusė milijono jaukų su vakcinomis



LRYTAS.LT
2022.03.18



Penktadienį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) Lietuvoje pradeda pavasarinę laukinių gyvūnų vakcinaciją nuo pasiutligės.

Tam bus naudojami orlaiviai. Planuojama, kad penktadienį pirmieji orlaiviai su vakcina laukiniams gyvūnams imunizuoti nuo pasiutligės pakils iš Molėtų aerodromo.
Iš viso bus išmėtyta 505 tūkst. jaukų su šia vakcina 20,4 tūkst. kvadratinių kilometrų apimančioje buferinėje zonoje – pasienio teritorijose, besiribojančiose su Lenkija ir Baltarusija.
Esant palankioms meteorologinėms oro sąlygoms, šį vakcinavimo nuo pasiutligės etapą planuojama baigti iki birželio mėnesio pabaigos.
Anot VMVT, Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atlikti tyrimai patvirtino, kad jaukai su vakcina atitinka saugumo standartus – pavojaus nei žmonių, nei gyvūnų sveikatai nekelia, tačiau gyventojai, radę jauką, specialistų raginami jo neliesti, nerinkti, nes viduje yra aštri membrana su vakcina, į kurią per neatsargumą galima susižeisti.
Pastebėjus, kad jauką netyčia rado ir suėdė augintinis, rekomenduojama keletą dienų stebėti jo sveikatą, pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju. Naminiams gyvūnams šie jaukai nepavojingi, tačiau galimos komplikacijos jų perdozavus.
VMVT laukinių gyvūnų vakcinaciją Lietuvoje vykdo nuo 2006 metų, todėl pasiutligės atvejų Lietuvoje beveik nebepasitaiko.
Tačiau Baltarusijoje, Rusijoje, Ukrainoje ir Lenkijoje pasiutligė paplitusi ir tarp naminių gyvūnų, ir laukinėje faunoje, todėl rizika, kad į Lietuvą užsikrėtusių laukinių gyvūnų atkeliaus iš kaimyninių valstybių, išlieka nemaža.

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2021-Oct-28 13:31

Kretingos rajone paskelbta ekstremali situacija rasta 70 šernų gaišenų


Erika Alonderytė,
BNS 2021 m. spalio 26 d.


Kretingos rajono Darbėnų seniūnijoje nuo pirmadienio paskelbta ekstremali situacija dėl afrikinių kiaulių maro. Šernas, šernai© Shutterstock Pasak rajono savivaldybės administracijos vadovo Egidijaus Viskonto, Darbėnuose, vienam medžiotojų klubui priklausančioje teritorijoje masiškai pradėjo kristi šernai. Vien paskutinę savaitę iki pirmadienio buvo rasta apie 70 jų gaišenų.
„Medžiotojų klubas, kuriame rastos gaišenos, ribojasi su profesionaliais medžioklės plotais, kurie priklauso Kretingos urėdijai, o ten kadangi yra komerciniai plotai, šernų tankis yra dar didesnis. Matėme, kad reikia skelbti ekstremalią situaciją, kad būtų galimybė mums kaip savivaldybei prisidėti prie tų atvejų likvidavimo“, – BNS teigė E. Viskontas. Anot jo, kol kas Darbėnų seniūnija yra vienintelė Kretingos rajone ir visoje Žemaitijoje, kurioje paskelbta ekstremali situacija dėl kiaulių maro.
„Ėmėmės visų saugumo priemonių, ir techniką esame nusiuntę, ekskavatorius išvažiavo užkasinėti gaišenų, nes vakar 15 papildomų rado. Reikia juos saugiai sukrauti ir užkasti dviejų metrų gylyje. Tai dabar intensyviai dirbama, manau iki vakaro bus sutvarkyta“, – sakė administracijos vadovas. Anot jo, planuojama pastatyti ir gyventojus informuojančius ženklus apie situaciją, be to, ūkiuose bus pristatomos saugos priemonės. „Turime planuose ūkiuose pristatyti saugos priemones seniūnijų gyventojams, kad jie laikytųsi saugumo, nes maro užkratas yra labai gajus ir yra lengvai pernešamas“, – sakė E. Viskontas.

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2021-Aug-26 17:03

Vo bliamba, sumedžiotam šernui AKMa nustatė :(

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2021-Jul-05 17:21

Lenkijoje fiksuojami nauji afrikinio kiaulių maro židiniai komerciniuose ūkiuose


2021 liepos 05 d.
Eltos inf.



Lenkijoje per pastarąsias dienas nustatyti trys nauji afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkiai. Ligos židiniai pasireiškė komerciniuose ūkiuose – juose buvo laikoma nuo 27 iki 976 kiaulių.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pranešimo, pavojingos ligos užkratas viename iš ūkių buvo nustatytas nugaišus penimai kiaulei, kurios tyrimai parodė AKM. Šis Lenkijos ūkis patenka į II ribojimų zoną, kurioje AKM viruso patekimo rizika į ūkius išlieka didelė, nes liga cirkuliuoja ir laukinėje faunoje.

Kitame ūkyje, kilus AKM įtarimui ir padidėjus gyvūnų gaišimui, taip pat buvo atrinkti mėginiai tyrimams ir nustatyta liga, ūkis taip pat patenka į II ribojimų zoną.

Trečiasis protrūkis, praėjusią savaitę pasireiškęs 976 kiaulių ūkyje, kilo nugaišus dviem paršavedėms. Ūkio savininkui pranešus veterinarijos specialistams apie situaciją, buvo atlikti AKM tyrimai. Ūkininko laikomoms kiaulėms buvo padidėjusi temperatūra, sumažėjęs apetitas ir judrumas, padidėjo jų gaištamumas. Šis ūkis yra III ribojimų zonoje.

Visuose trijuose AKM paveiktuose Lenkijos ūkiuose augintos kiaulės bus nugaišintos ir sunaikintos, kad ligas neišplistų toliau, taip pat atliekami ūkių valymo bei dezinfekavimo darbai. Vykdomas epizootinis tyrimas, siekiant nustatyti, kaip liga pateko į ūkius. Per šiuos metus Lenkijoje jau nustatyta 11 AKM židinių ūkiuose, kur buvo laikoma per 21 tūkst. kiaulių.

VMVT specialistai perspėja kiaulių laikytojus Lietuvoje, kad vasara – ypač didelio pavojaus AKM virusui plisti laikotarpis. Kiaulių laikytojai turi ypač atsakingai laikytis biologinio saugumo reikalavimų, saugoti auginamas kiaules, užtikrinti, kad kiaulių laikymo vietoje nesilankytų pašaliniai asmenys, kartu su kiaulėmis nebūtų laikomi iš laukų, ganyklų parginti gyvuliai, šerti kiaules tik termiškai apdorotais pašarais. Didelę riziką AKM virusui iš gamtos patekti į kiaulių ūkius kelia ir žmonių lankymasis miškuose, uogavimas ar grybavimas.

Lietuvoje AKM virusas šiais metais nustatomas tik šernų populiacijoje. Tačiau, kol AKM cirkuliuoja tarp šernų, visada išlieka grėsmė virusui patekti ir į kiaulių ūkius.

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2020-Jan-28 19:08

AF­RI­KI­NIS KIAU­LIŲ MA­RAS – AL­SĖ­DŽIUO­SE



2020-01-20
VMVT



Vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos Tel­šių de­par­ta­men­to Plun­gės sky­riaus ve­dė­jas Vir­gi­ni­jus Gai­lius pra­ne­ša, kad sau­sio 8 die­ną iš Na­cio­na­li­nio mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos ri­zi­kos ver­ti­ni­mo ins­ti­tu­to (NMVRVI) ga­vo pra­ne­ši­mą, jog Plun­gės ra­jo­ne nu­sta­ty­tas af­ri­ki­nis kiau­lių ma­ras (AKM) su­me­džio­ta­me šer­ne. AKM nu­sta­ty­tas me­džio­to­jų klu­bo „Al­sė­džiai“ Jur­gai­ti­nės miš­ke (Al­sė­džių se­niū­ni­ja) su­me­džio­ta­me šer­ne (iš vi­so bu­vo su­me­džio­ti 6 šer­nai).

VMVT Tel­šių de­par­ta­men­to Plun­gės sky­riaus spe­cia­lis­tai, ga­vę pra­ne­ši­mą, nuvy­ko į me­džio­to­jų klu­bą „Al­sė­džiai“, kad sau­giai su­nai­kin­tų ten lai­ko­mas 6 šer­nų sker­de­nas, įskai­tant ir ne­už­krės­tas.
Pa­sak V. Gai­liaus, sker­de­nos bus su­dė­tos į spe­cia­lią už­ra­ki­na­mą tal­pą, ku­ri yra ap­tver­to­je ir ra­ki­na­mo­je te­ri­to­ri­jo­je. Sker­de­nos, įren­gi­mai ir pa­tal­pos bei kon­tak­tą su už­krės­tu šer­nu tu­rė­ju­si te­ri­to­ri­ja bu­vo ap­do­ro­ta bio­ci­dais, efek­ty­viai nu­kenks­mi­nan­čiais li­gos su­kė­lė­ją.
„Me­džio­to­jai įpa­rei­go­ti mė­ne­sį ste­bė­ti sa­vo me­džiok­lės plo­tus, ra­dę nu­gai­šu­sių šer­nų, in­for­muo­ti vals­ty­bi­nę mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bą, sau­giai su­nai­kin­ti gai­še­nas, o spe­cia­lis­tai paims mė­gi­nius la­bo­ra­to­ri­niams ty­ri­mams dėl AKM“, – sa­ko­ma VMVT Tel­šių de­par­ta­men­to Plun­gės sky­riaus ve­dė­jo pra­ne­ši­me.
Be to, Plun­gės ra­jo­ne nu­sta­čius AKM, bus su­griež­tin­ta bio­lo­gi­nės sau­gos rei­ka­la­vi­mų įgy­ven­di­ni­mo kon­tro­lė kiau­li­nin­kys­tės ūkiuo­se, sie­kiant, kad AKM li­gos su­kė­lė­jai (vi­ru­sai) ne­pa­tek­tų į kiau­lių lai­ky­mo vie­tas.
„Pir­miau­sia Al­sė­džių se­niū­ni­jo­je or­ga­ni­zuo­si­me su­si­ti­ki­mą su kiau­lių lai­ky­to­jais, po to – su ar­čiau esan­čių Že­mai­čių Kal­va­ri­jos ir Paukš­ta­kių se­niū­ni­jų kiau­lių lai­ky­to­jais. Tuo pa­čiu pra­dė­si­me tik­rin­ti mi­nė­tų se­niū­ni­jų kiau­li­nin­kys­tės ūkius, ypa­tin­gą dė­me­sį skir­si­me ko­mer­ci­niams ūkiams (kiau­les au­gi­nan­tiems par­da­vi­mui) bei ma­žiems kiau­li­nin­kys­tės ūkiams (kiau­les au­gi­nan­tiems sa­vo reik­mėms), esan­tiems ar­čiau ko­mer­ci­nių ūkių.
Tik­rin­da­mi ūkius, ins­pek­to­riai ver­tins bio­sau­gos reik­la­vi­mų įgy­ven­di­ni­mą, pvz., dez­in­fek­ci­nių ki­li­mė­lių efek­ty­vu­mą, ar jie kas­dien už­pil­do­mi dez­in­fek­ci­nė­mis me­džia­go­mis, taip pat tik­rins, ar nu­sta­ty­tu lai­ku de­kla­ruo­ja­mos kiau­lės, ar jos pa­žen­klin­tos, ar per­ka­mos su ve­te­ri­na­ri­jos pa­žy­mė­ji­mais ir važ­ta­raš­čiais, ar ne­lai­ko­mos lau­ke. Pri­va­lo­me kiau­lių lai­ky­to­jus įspė­ti, jog nu­sta­čius pa­žei­di­mų, gre­sia ad­mi­nist­ra­ci­nės nuo­bau­dos“, – sa­ko V. Gai­lius.

Trum­pa kiau­lių lai­ky­to­jų sta­tis­ti­ka

Iš vi­so Plun­gės ra­jo­ne 2020 m. sau­sio 1 d. yra de­kla­ruo­ti 187 kiau­li­nin­kys­tės ūkiai, lai­ko­mos 1026 kiau­lės. Ly­gi­nant su anks­tes­niais me­tais, kiau­lių ūkių skai­čius sta­bi­li­za­vo­si ir ne­žy­miai au­ga. Pa­ly­gi­ni­mui pa­tei­kiu anks­tes­nių me­tų duo­me­nis:
2019 m. – 168 ban­dos/2428 kiau­lės;
2018 m. – 171/3777;
2017 m. – 208/3947;
2016 m. – 296/4680;
2015 m. – 309/4721.
Ūki­nin­kas Ka­zi­mie­ras Ba­gins­kas vėl lai­ko kiau­les. Var­ka­lių fer­mo­je šian­dien pe­ni­ma apie 400 kiau­lių.
Pra­šo­me kiau­lių lai­ky­to­jų, įta­rus AKM, su­sir­gus ar kri­tus kiau­lei, ne­del­siant in­for­muo­ti VMVT Tel­šių de­par­ta­men­to Plun­gės sky­riaus spe­cia­lis­tus (8 448) 59 022), taip pat ga­li­ma skam­bin­ti į VMVT, ten yra vi­są pa­rą vei­kian­tis ne­mo­ka­mas te­le­fo­nas 8 800 40 403.
Ka­dan­gi di­džiau­sia AKM ri­zi­ka ky­la „iš miš­ko“, ar­ti­miau­siu me­tu bus or­ga­ni­zuo­tas pa­si­ta­ri­mas su Plun­gės ra­jo­no me­džio­to­jų bū­re­lių/klu­bų va­do­vais, bus kvie­čia­mi ir ap­lin­ko­sau­gos spe­cia­lis­tai, ap­tar­tos prie­mo­nės, kaip už­kirs­ti ke­lią AKM pli­ti­mą.

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2020-Jan-24 12:10

Estija pripažinta laisva nuo afrikinio kiaulių maro



2020 Sausio 24
Autorius: BNS



Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija (OIE) Estijai suteikė statusą šalies, kurioje nėra afrikinio kiaulių maro (AKM), pranešė Estijos veterinarijos ir maisto departamentas.

Pažymima, kad Estijoje jau dvejus metus nenustatyta nė vieno kiaulių užsikrėtimo AKM atvejo.

„Šis statusas padidina mūsų patikimumą prekybos partnerių akimis. Galime pademonstruoti, kad tokio statuso dėka galima išplėsti kiaulininkystės produkcijos eksporto rinkų sąrašą“, – sakė departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Olevas Kalda.

Jo žodžiais, pasiekti šį tikslą svariai padėjo Estijos medžiotojų draugija, Aplinkos apsaugos departamentas, Aplinkosaugos agentūra, Aplinkos apsaugos inspekcija, Gamtos mokslų universitetas, Veterinarijos ir maisto laboratorija.

„Nors vis dar randama AKM užsikrėtusių šernų, tai, kad naminių kiaulių susirgimo šia liga atvejų nebėra, yra sėkmingo bendradarbiavimo rezultatas“, – pareiškė Estijos medžiotojų draugijos vadovas Tonis Kortas.

OIE laisvomis nuo AKM taip pat pripažino Čekiją, Belgiją, Kazachstaną, Kanadą ir Meksiką.

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2020-Jan-17 14:46

Britai sukūrė vakciną nuo paukščių gripo


2020 Sausio 17
Autorius: Agroeta.lt


Jungtinės Karalystės mokslininkai teigia sukūrę vakciną nuo paukščių gripo, skelbia „FarmingUK“. Didžiulę grėsmę paukštininkystei, taip pat ne kartą žmonių mirtimis Pietryčių Azijoje pasibaigęs ligos užkratas, jau gali būti suvaldytas Pirbraito instituto mokslininkų sukurtos vakcinos dėka.

Paukščių virusinių ligų programos vadovas, prof. Venugopal Nair‘as teigia, kad vakcina kurta panaudojant 2017 metais įgytą patirtį, kai instituto personalui pavyko sukurti vakciną nuo Mareko ligos. Šią infekciją paukščiams sukelia 85–250 nm dydžio ß grupės herpesvirusas.

Šį kartą mokslininkai pasinaudojo ta pačia genų inžinerijos metodika, leidžiančia atskiriems paukščių gripo viruso potipiams vakciną sukurti per kelias dienas. Esminis proveržis tas, kad redaguojant genus, galima sukurti dvivalentę vakciną – tiek nuo Mareko ligos, tiek nuo paukščių gripo.

„Tai leidžia vakcinų kūrėjams neatsilikti ir greitai reaguoti į viruso evoliuciją“, – sako prof. Venugopal Nair‘as.

Pirbraito instituto mokslininkų darbas jau aprašytas ir moksliniame žurnale „Vaccines“. Straipsnyje skelbiama, jog kūrėjai pasinaudojo geno redagavimo įrankiu, vadinamu CRISPR/Cas9, kuriuo paukščių gripo genas buvo įterptas į kalakutų herpesvirusą (HVT), naudojamą Mareko ligos vakcinose.

Paukščių gripas yra greitai plintanti pavojinga užkrečiamoji paukščių liga, kuria serga naminiai ir laukiniai paukščiai. Patys pavojingiausi yra labai patogeniški H5 ir H7 paukščių gripo viruso potipiai.

Dar užvakar Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informavo apie Lenkijoje užfiksuotą jau eilinį paukščių gripo protrūkį Didžiosios Lenkijos vaivadijoje.

Ūkyje, kuriame patvirtintas didelio patogeniškumo H5N8 potipio virusas, pardavimui buvo laikomos 5 595 reprodukcinės žąsys ir 20 dedeklių vištų savo reikmėms. Šiemet Lenkijoje užregistruota jau 11, Vengrijoje ir Slovakijoje – po 1 protrūkį.

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2020-Jan-14 17:47

AKM baimė: Vokietijoje penkis kartus – iki 100 eurų – padidinta premija už sumedžiotą šerną



2020 Sausio 13
Autorius: Agroeta



Bavarijos žemės federalinė valdžia už kiekvieną sumedžiotą šerną medžiotojų būreliams sumokės po 100 eurų arba penkis kartus daugiau, nei iki šiol, sekmadienį pranešė Bavarijos žemės Aplinkos apsaugos ministerija.

Tokį vyriausybės sprendimą nulėmė tai, kad afrikinio kiaulių maro (AKM) židiniai fiksuojami vis arčiau Vokietijos sienos, o į šalį patekęs užkratas būtų katastrofiškas visai kiaulininkystės pramonei, nes Vokietija yra didžiausia kiaulienos eksportuotoja Europos Sąjungoje.

Prieš dvi savaites AKM užkratas buvo aptiktas Liubušo (Lenkija) vaivadijoje, vos 23 kilometrai iki sienos su Vokietija.

Atsižvelgdama į tai, Bavarijos vyriausybė nusprendė penkis kartus padidinti premiją medžiotojams nuo 20 eurų iki 100 eurų.

„Mes iki šiol sėkmingai kovojome su afrikiniu kiaulių maru, bet jeigu infekcija visgi pateks į Vokietiją, užkirsti kelią jos plitimui turėsime labai ribotas priemones“, – pareiškė Bavarijos žemės aplinkos apsaugos ministras Thorsten Glauber‘is.

Didesnes nei iki šiol išmokas gaus medžiotojų būreliai, kurių medžioklės plotai ribojasi su Čekijos Respublika, taip pat Tiuringijos ir Saksonijos federalinėmis žemėmis.

Šernų paieškai Bavarijos žemės valdžia panaudos ir dronus. Jų pagalba surinkta informacija bus tiesiogiai perduodama medžiotojų būreliams.

Siekiant apsisaugoti nuo šernų patekimo iš Lenkijos, Brandenburgo žemės vyriausybė 2019 m. gruodžio mėnesį skyrė lėšų mobilios tvoros statybai palei Oderio upę.

Lenkijoje gruodį buvo užregistruoti net 55 afrikinio kiaulių maro atvejai. Visi jie aptikti laukinėje faunoje.

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2020-Jan-07 14:33

NUSTATYTA, KAD VABZDŽIAI GALI PERNEŠTI AKM VIRUSĄ


2020-01-07
valstietis.lt


Lietuvos kiaulių augintojų asociacija 2016-2017 m. ieškojo priežasčių, kodėl Afrikinis kiaulių maras (AKM) naminių kiaulių tarpe plinta būtent vasaros laikotarpiu. Atkreipėme dėmesį į tai, kad dauguma AKM naminių protrūkių ne tik Lietuvoje, tačiau ir kitose AKM jau turinčiose ES šalyse įvykdavo kone tuo pačiu laiku.

Susumavome rezultatus, padarėme nedidelę Excel analizę ir nustatėme, jog AKM naminės kiaulės užsikrečia būtent šiais mėnesiais: birželio mėn. 20,6 % , liepos mėn. 31,3 %, rugpjūčio mėn. 36,9 %, rugsėjo mėn. 7,9 % .

Kadangi iki tol buvo neaišku, kaip AKM virusas patenka į namines kiaulių fermas, viešai dominavo hipotezės, jog kiaulės užsikrečia per pašarą (žolę), per avalynę, per maisto produktus ir pan.

Tačiau tai niekaip nepaaiškino, kodėl didžioji dauguma AKM naminių kiaulių protrūkių vyksta būtent birželio-rugpjūčio mėnesiais. Įtarėme nelegalias šernų medžiokles ir vabzdžius.

Kadangi nelegalių medžioklių kontroliuoti nesame pajėgūs, susifokusavome į vabzdžius. Nutarėme, kad reikia kreiptis į entomologus ir prašyti pagalbos. Turėjo būti atsakyta į klausimą: ar vabzdžiai perneša AKM virusą ir jei perneša, kokie tai vabzdžiai. Be abejo, visais šiais klausimais daug bendravome su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, tarėmės kaip geriau suformuluoti užsakomojo mokslo darbo tikslus ir užduotis, kad darbas nenueitų veltui.

2017 metais kreipėmės į Žemės ūkio ministeriją, prašydami finansuoti mokslinį tyrimą. Tai buvo bendras tikslas.

Deja, 2018 metų mokslinis užsakomasis darbas neatskleidė pilno vaizdo. Vėlavo finansavimas, todėl vėlavo tyrimui reikalingų medžiagų ir priemonių pirkimai, o tai sąlygojo ir tam tikrą darbo atlikimo vėlavimą. Tačiau 2019 metų sezonui buvo pasiruošta geriau ir štai, gavome atsakymus, kurie turėtų būti žinomi ir visuomenei.

MOKSLO TIRIAMOJO DARBO IŠVADOS IR REKOMENDACIJOS

Sezoninės vabzdžių dinamikos duomenys rodo, ­­kad Stomoxys calcitrans musių aktyvumas gali būti susijęs su AKM židinių atsiradimu. Šios musės gausiau aptinkamos netoli galvijų laikymo vietų, todėl galvijų ir kiaulių laikymas toje pačioje patalpoje arba netoliese galėtų būti rizikos veiksniu AKM viruso plitimui.

Iš gaudyklėmis surinktų vabzdžių daugiausia AKM viruso DNR aptikimo atvejų nustatyta Stomoxys calcitrans musėse (7,5 %). Tai, kad iš gaudyklėmis šalia kiaulių ūkių pagautų musių kandiklių net 7,5% buvo aptikta AKM viruso DNR rodo, kad šioms musėms turėtų būti skirtas didesnis dėmesys kuriant apsaugos nuo AKM viruso priemones.

Musėse Musca sp. (Muscidae) sugautose AKM židinio vietose buvo nustatyta AKM viruso DNR, todėl prielaida, kad viruso plitimas galėtų būti susijęs su šiais vabzdžiais negalėtų būti atmesta, nes šie vabzdžiai yra judrūs ir jų gausumas kiaulių laikymo vietose yra didelis.

Per visą tyrimo laikotarpį (2018-2019) mėsmusėse Lucilia, Cynomyia (Calliphoridae) ir Fannia (Fanniidae) genties musėse (AKM židinių vietose) buvo nustatyta AKM viruso DNR, todėl viruso plitimas galėtų būti susijęs ir su šiais vabzdžiais.

Kraujasiurbiuose vabzdžiuose – sparvose (Tabanidae) nebuvo aptikta AKM viruso DNR.

Mėsmusių Calliphora (Calliphoridae) vystymosi AKM virusu užkrėstose gaišenose metu AKM virusas neišlieka išsiritusiuose suaugėliuose, todėl mažai tikėtina, kad musės išsivysčiusios kritusiuose šernuose dalyvauja AKM viruso pernešime.

AKM virusas buvo aptiktas viename Culex genties kraujasiurbiame uode. Tai rodo, kad šios grupės kraujasiurbiai turėtų būti plačiau tiriami kaip galimi AKM viruso pernešėjai.

REKOMENDUOTINA kiaulių laikymo vietose riboti vabzdžių patekimą, naudoti nuo vabzdžių apsaugančius langų tinkliukus, užtikrinti jų sandarų įrengimą.

Atsižvelgiant į tai, kad AKM virusu kiaulės gali užsikrėsti ir suėdę tam tikrą kiekį užkrėstų vabzdžių, ir nors šis užsikrėtimo kelias negalėtų būti tipiškas, tačiau siūlome netaikyti cheminių priemonių suaugusių musių naikinimui kiaulių laikymo vietose. Tokioms nugaišusioms musėms pakliuvus į pašarus, tikimybė užsikrėsti AKM išlieka.

Atsižvelgiant į tai, kad daugybinių židinių vietoje (Ąžuolų Būda) buvo užfiksuotas palyginus didelis su kitomis vietomis Stomoxys calcitrans musių gausumas, rekomenduotina nelaikyti galvijų vienoje patalpoje su kiaulėmis, nes tokiu būdu šie vabzdžiai gali lengviau patekti į kiaulių laikymo vietas.

Taigi šie 2018-2019 metais vykę Vilniaus universiteto entomologų tyrimai nenuėjo veltui ir 2019 m. gruodį gautas atsakymas yra pakankamai įtikinamas. Reikia suprasti, kad pagauti gaudyklėse AKM virusą turinčias muses yra ypatingai sudėtinga, nes tokia musė turi pagerti AKM infekuoto šerno kraujo ir atskristi iki gaudyklės.

Savaime suprantama, kad kiti AKM užkrato plitimo keliai (pašaras, maistas, avalynė, rūbai, transportas, kontaktai ir kt.) taip pat išlieka, tai ypač svarbu saugant fermas nuo viruso pernešimo viena iš kitos, o taip pat nuo šernų ir maisto atliekų. Ši rizika niekur nedingo ir saugotis reikia, tačiau taip pat akivaizdu, kad ypatingai reikia saugotis ir musių.

Kad tai ypatingai sunkus uždavinys tikriausiai supranta kiekvienas – vasarą net švariausiuose namuose su ypatingai sandariais langais būna musių. O ką kalbėti apie dideles fermas ar mažų ūkių tvartukus. Tačiau žinodami plitimo kelią, privalome rasti ir priemones.

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2019-Dec-18 19:22

Amerikiečių mokslininkams pavyko sukurti vakciną nuo Afrikinio kiaulių maro


2019 Gruodžio 18
Autorius: Agroeta.lt

Printer Friendly, PDF & Email
JAV Žemės ūkio tyrimų tarnybos (ARS) mokslininkams pavyko sukurti veiksnią vakciną nuo Afrikinio kiaulių maro (AKM), pranešė „Vetione.de“. Skelbiama, kad ARS darbuotojų sukurta vakcina suteikia 100 proc. imunitetą nuo šios ligos. Tai esą patvirtino bdaugkartiniai andymai. Vakcina, kaip teigia mokslininkai, visiškai apsaugo kiaules nuo AKM viruso, todėl jos nei užsikrečia AKM, nei tampa jo nešiotojomis.


„Agroeta“ primena, kad įvairius tyrimus, kaip apsaugoti kiaules nuo AKM, atliekami ne pirmą kartą. Pavyzdžiui, Škotijos mokslininkai mėgina pakeisti kiaulių genetinį kodą, naudodami Afrikoje gyvenančių afrikinių karpočių genus, nes pastarieji gyvūnai yra natūraliai atsparūs AKM.

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2019-Dec-06 20:08

Rusijoje sumedžiotas elnias ar stirninas ? kuris sirgo cisticerkozė. Pasirodo liga pavojinga ir žmonių sveikatai :evil:

viewtopic.php?f=31&t=579
sarkocistozė.jpg
https://www.facebook.com/10001276509498 ... zNDEyMTk3/

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2019-May-14 18:53

Ispanijos mokslininkai sukūrė pirmąją vakciną nuo AKM


Ispanijoje mokslininkai pranešė apie pirmąją pasaulyje AKM vakciną (afrikinį kiaulių marą - redaktoriaus pastabą) kiaulėms ir šernams. Apie tai praneša Kaliningrado srities „Rosselkhoznadzor“ spaudos tarnyba.

Kuriant vaistą buvo naudojamas silpnintas gyvas virusas, paimtas iš gyvūnų iš Latvijos. Jis buvo užaugintas septynias dienas kiaulių ląstelėse po to, kai buvo įvežtas į laukinių šernų grupę. Gyvūnai buvo sumaišyti su infekuotais ir sveikais asmenimis. Po 30 dienų paaiškėjo, kad dauguma vakcinuotų kuilių išliko sveiki - kai kurie turėjo tik šiek tiek karščiavimą. Kelių šernų skrodimas, taip pat neatskleidė patologijų. Nevakcinuotiems gyvūnams išsivystė visiškai mirtina infekcija.

Antroje eksperimento dalyje, kai kurie laukiniai šernai, praėjus 54 dienoms po vakcinacijos, vėl susitiko su užsikrėtusiais gyvūnais. Jie sukėlė AKM simptomus, tačiau septynias ar devynias dienas po kontakto, jie išsivystė antikūnus ir išgyveno infekciją. Pasak mokslininkų, vakcina apsaugo 92% kuilių. Ji ir toliau tobulinsis, kad pasiektų 100% rezultatą.

Anksčiau buvo pranešta, kad daugiau kaip 200 Kaliningrado srities kiaulių ūkių pakeitė savo profilį dėl AKM. Olegas Belkinas, Regionų medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas, pareiškė, kad afrikinis kiaulių maro virusas sunaikino medžioklės turizmą regione.


https://klops.ru/news/2019-05-13/193174 ... nu-ot-achs

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

by medziotojas » 2019-Jan-08 11:53

Afrikinis kiaulių maras jau ir Kazlų Rūdos miškuose

(Kazlų Rūda, sausio 8 d.) Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kazlų Rūdos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba iš Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto gavo tyrimo protokolą, kuriame informuojama apie tai, kad Marackų miške (Kazlų Rūdos sav.) medžiotojų klubo „Jūrės šauliai“ medžioklės plotuose gruodžio 23 d. sumedžiotai vienų metų šerno patelei nustatytas afrikinis kiaulių maras. Tai pirmasis atvejis Kazlų Rūdos savivaldybėje, kai sumedžiotam šernui randamas afrikinio kiaulių maro užkratas.
Marackų miškas paskelbtas AKM užkrėsta teritorija.

Top