TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

Post a reply


This question is a means of preventing automated form submissions by spambots.
Smilies
:) :( :D :lol: :ROFL: :cool: :Yahoo!: :x :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :o :shock: :crazy: %) :P :Rose: :Search: =@ :Bravo: :good: :bad: :sorry: :pardon: :beer: :no: :friends: O:-)
View more smilies

BBCode is ON
[img] is ON
[url] is ON
Smilies are ON

Topic review
   

Expand view Topic review: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by medziotojas » 2018-Aug-03 12:04

Rinkoje platinamus AKM ir trichineliozės testus ir jų rezultatus reikėtų vertinti atsargiai

vmvt.lt
2018 m. rugpjūtis 1 d.
teestas.jpg
teestas.jpg (11.28 KiB) Viewed 9264 times
Sumedžiojus šerną, jo patelę ar prieauglį, mėginius dėl trichineliozės ir afrikinio kiaulių maro (AKM) būtina ištirti akredituotoje laboratorijoje. Tai atlikti gali tik patyrę specialistai, o sumedžiotą laimikį galima pasidalinti tik sulaukus oficialių tyrimų rezultatų.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) gauna paklausimų dėl Lietuvoje platinamų testų „ASF LTflow AB“ ir „Trichinella LTflow“ tinkamumo naudoti gyvūnų užkrečiamosioms ligoms (AKM ir trichineliozei) nustatyti. Specialistai pakartotinai pataria medžiotojams ir veterinarijos gydytojams atsargiai vertinti šių testų rezultatus, kadangi jie negali būti laikomi oficialiais. Pagal gamintojo pateiktą aprašymą, testai yra skirti antikūnams kraujyje, kraujo serume, kraujo plazmoje nustatyti, tačiau nėra skirti ligos sukėlėjui (AKM virusui ir trichinelių lervoms) aptikti, kaip to reikalauja šių ligų stebėseną ir kontrolę reglamentuojantys teisės aktai. Be to, šie testai neatleidžia nuo atsakomybės pateikti mėginius oficialiai ištirti laboratorijoje.

VMVT duomenimis, nurodytiems testams nėra išduoti Europos Sąjungos (ES) referentinių laboratorijų kontrolės sertifikatai, o tyrimo metodai nėra aprobuoti kaip tinkami AKM ir trichineliozei tirti.

AKM tyrimo metodus reglamentuoja VMVT direktoriaus 2003 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. B1-892 patvirtinti Afrikinio kiaulių maro kontrolės reikalavimai. Trichineliozės tyrimus reglamentuoja VMVT direktoriaus 2006 m. lapkričio 27 d. įsakymas Nr. B1-712 „Dėl Reikalavimų mėsoje nustačius trichinelių, patvirtinimo“. Tyrimai atliekami Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje.

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by medziotojas » 2018-Jul-12 05:36

Joparasate, tai AKMščikas paskutiniu metu pas mus papuola, tai tricheneliozinis :(

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by medziotojas » 2018-Apr-07 10:11

Joniškyje vykdomas tyrimas dėl galimo trichineliozės protrūkio


vmvt.lt
2018 m. balandžio 5 d.


Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) pradėtas vidinis tarnybinis tyrimas aiškinantis galimo trichineliozės protrūkio priežastis. Tyrimas pradėtas įtarus, kad Joniškio VMVT darbuotojas pateikė rajono medžiotojams klaidingą informaciją apie dviejų sumedžiotų šernų laboratorinių tyrimų rezultatus dėl trichineliozės.
trichina.jpg
„Pakartotinai tikrinat iš Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto gautą informaciją apie atliktų laboratorinių tyrimų rezultatus, buvo pastebėta, kad už mėginių paėmimą atsakingas Joniškio VMVT vyriausiasis veterinarijos gydytojas suteikė medžiotojams leidimą naudoti šernieną įvertinęs tik tyrimo dėl afrikinio kiaulių maro rezultatus, tačiau neįvertino teigiamų tyrimų dėl trichinelių. Tai inspektorius privalėjo atlikti ir tinkamai informuoti medžiotojus”, – pabrėžė Joniškio VMVT viršininkas Giedrius Kuolas.

Kadangi leidimą gavę medžiotojai šernieną išsidalino, apie paaiškėjusius faktus nedelsiant buvo informuoti visi asmenys, galėję vartoti trichinelėmis užkrėstą mėsą. Nustatyta, kad termiškai apdorotą šernieną vartojo iš viso 15 asmenų, jie visi nukreipti profilaktiškai stebėti sveikatą ar gydytis. Užkrėstos šernienos likučiai surinkti ir saugiai sunaikinti.

Joniškio VMVT pradėtas tarnybinis tyrimas dėl aplaidumo vykdant tarnybines pareigas.

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by medziotojas » 2017-Jan-11 12:39

Mažeikių rajone sumedžiotas trichinelioze užsikrėtęs šernas

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas gavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešimą, kad praėjusį penktadienį Mažeikių rajone, Židikų seniūnijoje, Kugių kaime, Naudvarės miške sumedžiotam šernui nustatytas užkrėtimas trichinelėmis. Medžiotojai ir gyventojai raginami imtis specialių priemonių.

Nustačius, kad Mažeikių rajone sumedžiotas šernas buvo užsikrėtęs trichinelėmis, kaimų gyventojai informuojami, kad skersdami kiaules privalo jas tirti trichineliozės atžvilgiu.

Medžiotojai Mažeikių rajone, Židikų seniūnijoje, privalo organizuoti lapių mangutų ir kitų plėšrūnų naikinimą. Taip pat turi būti mažinama benamių gyvūnų populiacija. Naikinami graužikai prie pirminio gyvūnų apdorojimo aikštelių, bei laikomasi kitų veterinarinių reikalavimų. Sumedžiotų gyvūnų, galinčių užsikrėsti trichinelioze, mėginiai turi būti perduodami tyrimui. Kas mėnesį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba turi būti informuojama apie Mažeikių rajone sumedžiotų šernų, lapių, mangutų ir kitų plėšrūnų skaičių.

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by medziotojas » 2017-Jan-06 12:44

Trichineliozės protrūkis Jurbarko rajone


2017 m. sausio 5 d.
vmvt.lt

Jurbarko valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (Jurbarko VMVT) informavo apie trichineliozės protrūkį rajone.

Tiriant šį atvejį, 6 trichinelioze susirgę žmonės patvirtino, kad visi jie ragavo Vencloviškių kaimo (Skirsnemunės sen., Jurbarko raj.) ūkininko kiaulienos gaminių.

Vencloviškių kaime nurodytame ūkyje buvo auginamos 6 (3 – 6 mėnesių amžiaus) kiaulės. Ūkio savininkas neseniai buvo paskerdęs kiaulę (apie 200 kg) savo reikmėms, bet neištyrė jos dėl trichineliozės. Atlikus apklausą, paaiškėjo, kad kiauliena vaišinosi 13 žmonių, 6 jų jau pasireiškė ligos požymiai. Ūkyje rasta 150 kg skerdienos, ji išsiųsta sunaikinti į UAB „Rietavo veterinarijos sanitarija“. Be to, iš šio ūkio uždrausta išvežti ar parduoti kiaules be Jurbarko VMVT leidimo.

„Kiaules trichinelėmis dažniausiai apkrečia laukiniai gyvūnai (šernai, rudosios lapės, usūriniai šunys, pilkosios žiurkės, miškinės kiaunės, vilkai). Didžiausias pavojus apsikrėsti yra ten, kur nesilaikoma tvarkos ir sanitarijos reikalavimų. Gyvulių laikytojams labai svarbu paisyti biologinio saugumo priemonių – šeriant gyvulius, nenaudoti žvėrių dorojimo atliekų, tvartuose reguliariai šalinti pašarų likučius, naikinti graužikus ir kt.“, – komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja Aušra Leščinskaitė – Petrauskienė.

Jurbarko rajone praėjusių metų sausio mėnesį trichineliozė buvo nustatyta vienam šernui, sumedžiotam Šimkaičių miške.

VMVT nuolat vykdo trichineliozės stebėsenos programą, šiai ligai nustatyti tiriami ir sumedžiotų šernų mėginiai. 2016 m. ištirta 13,3 tūkst. šernų ir 84,7 tūkst. kiaulių mėginių, nustatyti 45 šernų trichineliozės užkrato atvejai, užsikrėtusių kiaulių mėginių nenustatyta (2015 m. iš 10 tūkst. šernų – 95, iš 84,7 tūkst. kiaulių – 3 teigiami atvejai).

Pasak A.Leščinskaitės – Petrauskienės, pastarųjų trijų metų statistika rodo, kad trichineliozės atvejų laukinėje faunoje ir kiaulių ūkiuose bei žmonių susirgimų skaičius mažėja. „Tai lemia modernių skerdyklų kūrimasis, pagerėjusi mėsos kontrolė ir didėjantis kiaulių laikytojų sąmoningumas. Daugelis ūkininkų jau supranta, kad pavaišinus draugus ar kaimynus nepatikrintos mėsos patiekalais, galima užsitraukti ir baudžiamąją atsakomybę“, – sakė veterinarijos gydytoja.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2016 m. trichinelioze susirgo 1 žmogus, 2015 m. – 38, 2014 m. – 20 žmonių.

Trichineliozė – liga, kurią sukelia organizme galinčios ilgai parazituoti apvaliosios kirmėlės – trichinelės, kurios yra pavojingos žmonių sveikatai. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) dar kartą primena gyventojams, savo reikmėms auginantiems ir namuose skerdžiantiems gyvulius, jog kiekvieną kiaulę privaloma ištirti dėl trichineliozės.

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by medziotojas » 2015-Aug-23 13:17

Po pertraukos – vėl trichineliozės protrūkis


"Šviesos" inform.
2015-08-19

Po septynerių metų pertraukos Jurbarke vėl nustatyta tricheneliozė – liga, kuria žmonės užsikrečia valgydami veterinarų neištirtą mėsą. Tauragės visuomenės sveikatos centro Jurbarko skyrius rugpjūčio 3 d. gavo informaciją iš Jurbarko maisto ir veterinarijos tarnybos, kad Jurbarko gyventojos pristatytame kiaulienos mėginyje rasta trichinelių ir galimai yra susirgusių asmenų.

Užkrėsta kiauliena į jurbarkietės namus pateko iš Šakių rajono Rocičkių kaime esančio ūkio, kuriame buvo pirkta paskersta kiaulė. Visa užkrėsta mėsa buvo surinkta sunaikinti, informacija apie nesaugią mėsą pardavinėjančius ūkininkus perduota Šakių rajono maisto ir veterinarijos tarnybai.

Tauragės visuomenės sveikatos centro Jurbarko skyriuje nedelsiant buvo pradėtas epidemiologinis tyrimas, kuriuo nustatyta, kad jurbarkietė paskerstos kiaulės mėsą parsivežė namo birželio viduryje. Neatlikus tyrimo dėl trichineliozės, namų sąlygomis kiauliena buvo ruošiama maistui – sūdoma, ruošiami rūkyti gaminiai, dalis mėsos užšaldyta.

Po keleto dienų namiškiai pradėjo ragauti sūdytų lašinukų, kiek vėliau – rūkytų gaminių. Pirmoji negalavimus pajutusi namų šeimininkė liepos pirmomis dienomis kreipėsi į gydymo įstaigas. Ligonė buvo gydoma Jurbarko ligoninėje, po to Kauno klinikose, kur buvo įtartas parazitologinės kilmės susirgimas. Ir tik liepos 31 d. Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų skyriuje, įtarus trichineliozę, buvo skirtas atitinkamas gydymas nuo trichineliozės ir moteriai nurodyta patikrinti turimą mėsą dėl trichinelių.

Visą straipsnį rasite laikraštyje.

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by medziotojas » 2015-Aug-23 10:45

Paskui kiaulių marą – ir trichineliozė


Laimis KAVOLIŪNAS,
panskliautas.lt
2015 rugpjūčio 22 d.

Mirabelio miške sumedžiotas šernas sirgo trichinelioze. Asociatyvi nuotr.
Kupiškio rajone aptiktas trichineliozės židinys – sumedžiotas šia žmonėms pavojinga liga užsikrėtęs šernas.

Kupiškio rajono Mirabelio miške netoli Skapiškio prieš gerą savaitę sumedžiotas antrametis šernas sirgo trichinelioze. Tai nustatė gyvūno skerdieną ištyrę veterinarijos specialistai.

Kupiškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Kęstutis Jagminas sakė, kad šiemet tai pirmas rajone medžiotojų nušautas šia liga sirgęs šernas.

Siaučiant afrikiniam kiaulių marui, jam ką tik pasireiškus ir Kupiškio rajone, visi sumedžioti šernai išdorojami, o skerdenos kabinamos specialiuose šaldikliuose. Šernų organai iš pradžių pristatomi Kupiškio veterinarams, šie paskui organus veža tirti į Vilnių.

Paaiškėjus, kad Mirabelio miške sumedžiotas šernas sirgo trichinelioze, atvyko gyvūninės kilmės atliekų perdirbimu ir utilizavimu užsiimančios Rietavo veterinarinės sanitarijos specialistai ir šerno skerdieną sunaikino.

Laukelių kaimo teritorija yra paskelbta trichineliozės židiniu, o gretimi Čivų, Cegelnės, Juozapavos, Vėželių, Jurėniškių, Mikiškių, Dailiūnų ir Mirabelėlio kaimai – trichineliozės priežiūros zona.

Rajono valdžia Kupiškio miškų urėdijos profesionalios medžioklės plotų eiguliui-jėgeriui Žygimantui Bakanui ir medžiotojų klubo „Gojus“ pirmininkui Gaudentui Baikauskui nurodė rengti savo medžioklės plotuose šernų, lapių ir mangutų medžiokles.

Visi nušauti ne maistui skirti gyvūnai dėl trichineliozės turės būti ištirti Kupiškio valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje, o rasti nugaišę gyvūnai sunaikinti.

K.Jagmino teigimu, būtent mangutai bei lapės ir platina trichineliozę.

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by italjanec » 2015-Feb-22 22:40

medziotojas wrote:Trichineliozės protrūkis Telšių rajone

(2015-02-18)
vmvt.lt

Telšių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, gavusi informaciją iš Visuomenės sveikatos centro apie dviem Tryškių miestelio (Telšių r.) gyventojams patvirtintą trichineliozę, pradėjo tyrimą.
Tiriant žmonių užsikrėtimo trichinelėmis atvejį, paaiškėjo, kad susirgusieji šeimos nariai vaišinosi šernienos patiekalais. Šernienos vyras gavo iš Tryškių – Linkuvos medžiotojų būrelio nario ir nežinodamas medžiojimo taisyklių bei nesulaukęs privalomų trichineliozės tyrimų rezultatų, panaudojo užkrėstą mėsą maistui. Šernas buvo sumedžiotas Pagelžių miške (Tryškių sen. Telšių r.).

Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai, atlikę medžiotojų būrelio veiklos patikrinimą dėl veterinarinės priežiūros reikalavimų laikymosi ir nustatę pažeidimų, šio būrelio vadovui surašė administracinių teisės pažeidimų protokolą ir priėmė sprendimą – laikinai uždrausti būrelio nariams medžioti.

Šerno mėsa surinkta ir sunaikinta šalutinių gyvūninių produktų utilizavimo įmonėje UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“. Tyrimo medžiaga perduota Telšių apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, siekiant išaiškinti, ar šiuo trichineliozės protrūkio atveju nėra Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse nustatytų nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo sudėties elementų.
.
Is tiesu sioje istorijoje niekas neserga trichinelioze, kodel tokia info skelbiama nezinau %)

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by medziotojas » 2015-Feb-18 15:41

Trichineliozės protrūkis Telšių rajone

(2015-02-18)
vmvt.lt

Telšių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, gavusi informaciją iš Visuomenės sveikatos centro apie dviem Tryškių miestelio (Telšių r.) gyventojams patvirtintą trichineliozę, pradėjo tyrimą.
Tiriant žmonių užsikrėtimo trichinelėmis atvejį, paaiškėjo, kad susirgusieji šeimos nariai vaišinosi šernienos patiekalais. Šernienos vyras gavo iš Tryškių – Linkuvos medžiotojų būrelio nario ir nežinodamas medžiojimo taisyklių bei nesulaukęs privalomų trichineliozės tyrimų rezultatų, panaudojo užkrėstą mėsą maistui. Šernas buvo sumedžiotas Pagelžių miške (Tryškių sen. Telšių r.).

Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai, atlikę medžiotojų būrelio veiklos patikrinimą dėl veterinarinės priežiūros reikalavimų laikymosi ir nustatę pažeidimų, šio būrelio vadovui surašė administracinių teisės pažeidimų protokolą ir priėmė sprendimą – laikinai uždrausti būrelio nariams medžioti.

Šerno mėsa surinkta ir sunaikinta šalutinių gyvūninių produktų utilizavimo įmonėje UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“. Tyrimo medžiaga perduota Telšių apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, siekiant išaiškinti, ar šiuo trichineliozės protrūkio atveju nėra Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse nustatytų nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo sudėties elementų.

,,Bendraujame su medžiotojais ir kiekvieną kartą primename, kad tik tvarkingai elgiantis ir laikantis medžioklės taisyklių, galima užkirsti kelią šiai ligai plisti. Stengiamės ugdyti ir gyventojų supratimą, jog naudodami maistui veterinarijos gydytojo nepatikrintą sumedžiotų žvėrių ar namuose skerstų kiaulių mėsą, jie rizikuoja net tik savo sveikata, bet gali užsitraukti ir teisinę atsakomybę. Nuolat aiškiname žmonėms, auginantiems gyvulius ir skerdžiantiems juos savo reikmėms, jog dėl trichineliozės būtina tirti kiekvieną skerdžiamą kiaulę”, – komentavo Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Zigmas Nevardauskas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, šernams nustatytų trichineliozės atvejų Lietuvoje nemažėja, kasmet užregistruojama daugiau nei po 100 šios ligos atvejų (2013 m. – 107, 2014 m. – 135). Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje praeitais metais buvo ištirti 5 699 šernų mėginiai, iš kurių 135 atvejais buvo patvirtinta trichineliozė.

Veterinarijos specialistai atlieka galimus šios ligos židinių tyrimus, kurie rodo, kad trichineliozės užkratas natūraliai plinta gamtoje. Nustačius ligos židinio vietą, joje privaloma imtis saugos priemonių ir apribojimų, kurie paprastai taikomi 12 mėnesių.

Žmonės trichinelioze užsikrečia suvalgę nepatikrintos, termiškai tinkamai neapdorotos kiaulienos, šernienos, arklienos ar nutrijų mėsos, kuriose būna šių kirmėlių lervų. Trichineliozės sukėlėjos yra smulkios, 2–4 mm ilgio kirmėlės (trichinella spiralis). Žmonių žarnyne lervos greitai subręsta, o patekusios į limfą ir kraują, jos išnešiojamos po visą organizmą, galutinai užsilaikydamos skersiniuose raumenyse (dažniausiai diafragmos, ryklės, tarpšonkauliniuose ir akių). Lervos gali išlikti gyvybingos 40–50 metų.

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by medziotojas » 2015-Jan-23 15:15

Kėdainių rajone – trichineliozės protrūkis

(2015-01-23)
vmvt.lt

Keturi asmenys susirgo trichinelioze, pasivaišinę giminaičio pagaminta šernienos dešra. Kėdainių valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) tiriant šį įvykį, paaiškėjo, kad šernienos Kėdainių rajono gyventojas įsigijo iš ūkininko, kuris teigia, jog mėsa buvo patikrinta ir trichinelių neaptikta.

Kėdainių VMVT surinko šernienos likučius, paėmė mėginį veterinarinei ekspertizei patvirtinti ir tęsia tyrimą.

Be susirgusiųjų trichinelioze, rūkyta šernienos dešra dar vaišinosi 16 žmonių. Jiems rekomenduota kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas.

VMVT primena, kad trichineliozė – ūmi žmonių ir gyvūnų parazitinė liga, kurią sukelia Trichinella genties apvaliosios kirmėlės. Žmogus dažniausiai užsikrečia valgydamas kiaulieną ar šernieną, kurioje yra gyvybingų trichinelių lervų.

Pirmieji trichineliozės simptomai pasireiškia karščiavimu, pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais, viduriavimu. Vėliau, lervoms patekus į raumenis, ligonį krečia šaltis, skauda galvą ir raumenis judant, kramtant. Taip pat patinsta vokai, išberia odą, akių junginėse ir po nagais atsiranda kraujosruvų.

Tai pavojinga liga, tad visa kiauliena ir šerniena privalo būti patikrinta dėl trichineliozės. Jeigu skerdienoje randama nors viena trichinelės lerva, mėsa turi būti sunaikinama.

Trichinelių lervos yra labai atsparios. Sūdant ar rūkant mėsą, jos žūsta tik viršutiniuose sluoksniuose. Net verdant ar kepant didelio gabalo viduje trichinelės išlieka gyvos.

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by andrysa » 2014-Sep-11 18:58

Pas mus burely, nuo pavasario jau 3 trichineliozes atvejai sernuose nustatyti. Vienas rastas ir mano sumedziotam serne :(

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by medziotojas » 2014-Sep-11 14:34

Iššūkis medžiotojams: sustabdyti šernų trichineliozę

jurbarkosviesa.lt
2014-09-10

Net ir gresiant afrikiniam kiaulių marui didžiausia Jurbarko valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų galvos skausmo priežastis – išplitusi šernų trichineliozė. Pasikvietę medžiotojus veterinarai svarstė,ką daryti, kad užkrečiama ir žmonėms labai pavojinga liga neplistų.

Išplito visame rajone

Pastaraisiais metais išaiškėdavo po 4–6 trichineliozės židinius, paskutinį kartą ši pavojinga liga namuose užaugintai kiaulei nustatyta 2012 m. Šių metų pabaiga dar toli, o rudeninis kiaulių skerdimas net neprasidėjo, tačiau Jurbarko valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenys rodo, kad jau užfiksuoti devyni trichineliozės židiniai.

„Liga apėmusi beveik visą rajoną – tiek atvejų iki šiol dar niekada nebuvo nustatyta. Kol kas trichineliozė neužfiksuota tik miškuose prie Dubysos upės, bet tai, mūsų nuomone, laikinas dalykas. Rizika didžiulė, turime numatyti priemones ir kartu jas įgyvendinti“, – sakė medžiotojams Jurbarko valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Mindaugas Tamošaitis.

Daugiau skaitykite laikraštyje.

"Šviesos" inf.

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by medziotojas » 2014-Jul-09 15:52

Nuteistųjų skundai atmesti, o štai draudikų džiaugsmui bendrovė iš balos išlipo sausa

„Širvintų krašto“ informacija
2014.07.09

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija išnagrinėjo baudžiamąją bylą pagal civilinio atsakovo AB „Lietuvos draudimas“, nuteistųjų Juozo Jasiukevičiaus, Marijono Apanavičiaus, nuteistojo juridinio asmens UAB „Alekniškis“ atstovo ir gynėjo advokato kasacinius skundus dėl Širvintų rajono apylinkės teismo 2012 metų gruodžio 3 dienos nuosprendžio, kuriuo buvo paskelbtas verdiktas plačiai išgarsėjusioje trichineliozės byloje. Tada už trichineliozės užkrato paskleidimą bendrovėje gamintose šernienos dešrose, kai susirgo kelios dešimtys žmonių, bendrovės direktoriui Juozui Jasiukevičiui buvo skirtas 20 parų areštas ir 40 MGL (5200 Lt) dydžio bauda, o veterinarijos gydytojui Marijonui Apanavičiui – 20 parų areštas ir 30 MGL (3900 Lt) bauda. Be to, juridiniam asmeniui UAB „Alekniškis“ teismas skyrė 100 MGL (13 000 Lt) dydžio baudą. Tuo pačiu iš AB „Lietuvos draudimas“ buvo priteista Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos 64 733,73 Lt, Valstybinio socialinio draudimo fondo Kėdainių skyriui – 1417,97 Lt, Valstybinio socialinio draudimo fondo Ukmergės skyriui – 21 684,41 Lt, Valstybinio socialinio draudimo fondo Jonavos skyriui – 1145,94 Lt, Valstybinio socialinio draudimo fondo Vilniaus skyriui – 2208,30 Lt, Valstybinio socialinio draudimo fondo Kauno skyriui – 556,18 Lt turtinei žalai atlyginti ir nukentėjusiojo A. J. 340 Lt turtinei ir 1500 Lt neturtinei žalai atlyginti.

Nuteistieji ir AB „Lietuvos draudimas“ su kasaciniais skundais kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, tačiau jų skundai buvo atmesti.

Į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą kreipęsis AB „Lietuvos draudimas“ prašė panaikinti apeliacinės instancijos teismo nutartį ir civilinius ieškinius atmesti, kadangi, draudikų manymu, teismai neteisingai nuteisė UAB „Alekniškį“, nes nebuvo nustatyto juridinio asmens baudžiamosios atsakomybės pagrindo – fizinio asmens veikimo juridinio asmens naudai ir interesais, teismų praktikoje siejamo su materialios naudos ir kitų (ne materialių) juridinio asmens siekių įgyvendinimu. Skunde nurodoma, kad UAB „Alekniškyje“ žvėriena buvo patikrinta ir perdirbta į dešras ne kaip rinkai skirta juridinio asmens produkcija, o direktoriui Juozui Jasiukevičiui sutikus padaryti paslaugą brolio Vinco Jasiukevičiaus (dabartinio Širvintų rajono mero, – red. past.) pažįstamų medžiotojų asmeninėms reikmėms.

Anot apeliacinio skundo motyvo, pareiga atlyginti padarytą žalą perkeliama draudikui tik tais atvejais ir ta apimtimi, kiek tokią pareigą nustato draudimo sutartis. AB „Lietuvos draudimas“ sudarė civilinės atsakomybės draudimo sutartį su UAB „Alekniškis“ dėl oficialios produktų gamybos, o žala kilo dėl veiklos, kurios įmonė neturėjo teisės vykdyti, dėl to įvykis pagal draudimo sutartį turi būti laikomas nedraudžiamuoju. Be to, draudėjas UAB „Alekniškis“ netinkamai vykdė savo pareigas, nustatytas draudimo sutartyje, nes apie jam pareikštus įtarimus, ikiteisminį tyrimą ir nukentėjusiųjų asmenų pretenzijas pranešė pavėluotai, tik tada, kai teismas pripažino AB „Lietuvos draudimas“ civiliniu atsakovu. AB „Lietuvos draudimas“ teigia esąs įsitikinęs, kad neprivalo mokėti draudimo išmoką.

Nuteistieji Juozas Jasiukevičius, Marijonas Apanavičius ir UAB „Alekniškis“ atstovas savo kasaciniuose skunduose prašė panaikinti pirmosios instancijos teismo nuosprendį bei apeliacinės instancijos nutartį ir priimti išteisinamąjį nuosprendį. Jie teigė, kad teismai išvadas padarė neatlikę išsamaus įrodymų tyrimo ir nenustatę visų baudžiamojoje byloje įrodinėtinų aplinkybių, o Vilniaus apygardos teismas šių trūkumų neištaisė ir neatsakė į skundų argumentus.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė nuteistųjų Juozo Jasiukevičiaus ir Marijono Apanavičiaus kasacinius skundus, kadangi pripažino Širvintų rajono apylinkės teismą juos nuteisus teisingai ir skyrus tinkamą bausmę, o štai juridinio asmens UAB „Alekniškis“ atstovo skundą tenkino iš dalies ir visiškai patenkino AB „Lietuvos draudimas“ kasacinį skundą.

Kolegijos manymu, teismai tik formaliai konstatavo, kad nuteistieji nusikalstamą veiką veikė UAB „Alekniškis“ naudai ir interesams, nepaaiškindami tokios savo išvados. Šernienos dešros naudojant UAB „Alekniškis“ įrangą buvo gaminamos teikiant asmeninę paslaugą pažįstamiems ir byloje nėra duomenų apie tai, kad tai buvo daroma bendrovės naudai arba interesais. Kadangi Juozo Jasiukevičiaus ir Marijono Apanavičiaus nusikalstami veiksmai nagrinėjamoje byloje negali būti laikomi veikimu bendrovės naudai ar interesais, nėra juridinio asmens baudžiamajai atsakomybei būtinų sąlygų. Taigi byla UAB „Alekniškis“ nutrauktina, nes nebuvo padaryta nusikaltimo požymių turinti veika.

Nutraukiant bylą juridiniam asmeniui UAB „Alekniškis“, kurį su civiliniu atsakovu AB „Lietuvos draudimas“ sieja draudimo teisiniai santykiai, draudimo bendrovės civilinės atsakomybės pagrindas išnyksta. Dėl to Valstybinės ligonių kasos ir Valstybinio socialinio draudimo fondo skyrių regresiniai ieškiniai paliekami nenagrinėti, o civilinio atsakovo kasacinio skundo argumentai dėl draudimo sutarties sąlygų taikymo tampa nebeaktualūs ir kolegija dėl jų nepasisakė. Pagal Baudžiamojo proceso kodekso nuostatas nukentėjusiajam A. J. padaryta žala priteistina solidariai iš nuteistųjų Juozo Jasiukevičiaus ir Marijono Apanavičiaus.

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by medziotojas » 2014-Feb-26 13:41

Sumedžiotus šernus būtina tirti dėl trichineliozės

(2014-02-26)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad sumedžiotų šernų mėsą privaloma tikrinti dėl trichineliozės. Nors kiaulienoje trichineliozė nustatoma pavieniais atvejais, tačiau būtina tikrinti ir savo reikmėms skerdžiamas kiaules. Kasmet Lietuvoje šernuose nustatoma vidutiniškai po 100 šios ligos atvejų (2012 m. – 95, 2013 m. – 107).
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje 2013 metais buvo ištirti 3 085 šernų mėginiai, iš kurių 107 atvejais buvo patvirtinta trichineliozė. Nuo šių metų pradžios ištirti 509 mėginiai, iš jų 19 patvirtinta šios ligos diagnozė.

Nuo šių metų pradžios trichinelioze apsikrėtusių šernų sumedžiota: 4 – Kėdainių, po 2 – Kaišiadorių ir Tauragės, po 1 – Vilniaus, Prienų, Kaišiadorių, Kazlų Rūdos, Alytaus, Marijampolės, Utenos, Anykščių, Ukmergės, Vilniaus, ir kituose miškinguose rajonuose.

Naujausias trichineliozės atvejis šią savaitę buvo patvirtintas Jurbarko rajono Globių miške medžiotojų būrelio „Mituva“ sumedžiotam šernui. Žmonės nenukentėjo, nes žvėries skerdenos ir dorojimo atliekos buvo saugiai sunaikintos gyvūninių atliekų utilizavimo įmonėje.

,,Patvirtinus, kad sumedžiotas šernas ar paskersta kiaulė buvo užsikrėtę trichinomis (apvaliųjų kirmėlių nematoda tipui priskiriamos parazitinės kirmėlės), Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai ar privatūs veterinarijos gydytojai atlieka galimus ligos židinių tyrimus. Daugeliu atvejų trichineliozės užkratas būna gamtinės kilmės, tačiau visada ligos židinio teritorijoje turi būti imamasi privalomų saugos priemonių ir apribojimų, kurie paprastai taikomi 12 mėnesių po trichineliozės atvejo nustatymo“, – komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja Aušra Leščinskaitė – Petrauskienė.

Pasak veterinarijos gydytojos, žmonės trichinelioze gali užsikrėsti vartodami nepatikrintą šernieną ar kiaulieną. Žmonės šia liga užsikrečia dėl namų ūkiuose užaugintų ir nepatikrintų dėl trichineliozės kiaulių mėsos. Tokie židiniai dažniausiai gana sparčiai plinta, todėl A.Leščinskaitė – Petrauskienė pataria gyventojams nerizikuoti ir nenaudoti maistui sumedžiotų žvėrių ar namuose skerstų kiaulių mėsos, nepatikrintos veterinarijos gydytojo.

Re: TRICHENELIOZĖ - BAISI LIGA !!! Diskusijos.

by medziotojas » 2014-Feb-13 17:06

Joniškio r. - negirdėtas trichineliozės protrūkis

Šiaulių apskrities televizija
2014 m. vasario 13 d.


Joniškio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Giedrius Kuolas patvirtino, kad tokio trichineliozės protrūkio, koks Joniškio rajone fiksuojamas šiomis dienomis- nėra buvę per pastaruosius 10 metų.

Nustatyta, kad trichinelioze susirgo 12 žmonių. Visi jie maždaug 30-45 metų amžiaus. Beveik neabejojama, kad visi jie susirgo suvalgę pernai gruodžio 19- 21 dienomis sumedžiotų šernų mėsos.
Tarp gruodžio 19 d. ir gruodžio 21 d. Joniškio r., Vilkiaušio miške, vykusių planinių medžioklių metu buvo sumedžioti 6 šernai. Medžiotojai teigia paėmę mėginius ir tyrimui pristatę veterinarijos gydytojui.
Atlikus kontrolinį šernienos mėginių tyrimą pas veterinarijos gydytoją trichineliozės lervų nerasta. Tačiau šiemet vasario 6 dieną gautas pranešimas, kad į gydymo įstaigas dėl užsikrėtimo trichinelioze kreipėsi vienas asmuo.
Vasario 10-tą dieną dėl užsikrėtimo trichinelioze į gydymo įstaigas kreipėsi dar dešimt asmenų. Po medikų apžiūros jie gydosi ambulatoriškai.
Dar vienas žmogus į medikus dėl trichineliozės kreipėsi vakar. Visi jie yra arba medžiotojai, arba jų šeimos nariai ir draugai, valgę, kaip nurodo medžiotojai, minėtomis dienomis sumedžiotų šernų mėsos.
Joniškio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnai iš medžiotojų paėmė 4 mėsos likučius ir tyrimams išsiuntė į Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Šiaulių teritorinį skyrių trichineliozės tyrimui, vasario 10 dieną gauta išvada, kad trijuose šernienos mėginiuose rastos Trichinellų lervos.
Joniškio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba kreipėsi į policiją, kad pareigūnai ištirtų, kaip galėjo išplisti užkrečiama liga, kurios įmanoma lengvai išvengti. Joniškio PK pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl kovos su užkrečiamomis ligomis taisyklių pažeidimo.
Trichinelioze užsikrečiama nuo sergančių kiaulių ir šernų mėsos. Kad to būtų išvengta, visa maistui vartojama kiaulių ir šernų mėsa turi būti tikrinama. Pernai tiriant rasti 4 šia liga užsikrėtę šernai. Jų mėsa sunaikinta ir ant žmonių stalo nepateko.
Žmogui trichineliozė pasireiškia praėjus kelioms ar keliolikai dienų nuo užsikrėtimo. Inkubacinis laikotarpis gali būti ir ilgesnis. Liga pasireiškia karščiavimu, būdingas požymis - raumenų skausmai.

Top